توجه ویژه به صنایع دستی در سبد جوایز غیرنقدی بانکها

بانکها نسبت به طرح استفاده از کالاهای صنایع دستی در سبد جوایز غیرنقدی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز اهتمام بیشتری ورزند.
به گزارش پایگاه خبری البرز گلستان به نقل روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛این بانک در بخشنامه ای ضمن معرفی بانکهای ملی و سپه به عنوان بانکهای برگزیده در طرح استفاده از کالاهای صنایع دستی در سبد جوایز غیرنقدی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با هدف ترویج و اشاعه بیشتر کالاهای فرهنگی ایرانی اسلامی در سطح جامعه و ارتقای تولید و فروش صنایع دستی که آمیزه‌ای از هنر و صنعت است، همواره از این بانک و شبکه بانکی کشور درخواست داشته است تا صنایع دستی ساخت صنعت‌گران داخلی در شمول جوایز قابل اعطا به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز منظور شود. در این ارتباط سازمان مذکور «طرح استفاده از کالاهای صنایع دستی در سبد جوایز غیرنقدی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲» را با عاملیت بانک‌ها به مورد اجرا گذاشته و طی نامه شماره ۸۶۶/۱۳/۹۳۲ مورخ ۱/۷/۱۳۹۳ به عنوان ریاست‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملی ایران و بانک سپه را به عنوان بانک‌های برگزیده مجری طرح مذکور، معرفی نموده است.
به این منظور ضمن ارج گذاشتن و قدردانی از عملکرد بانک ملی ایران و بانک سپه به عنوان بانک‌های برگزیده مجری طرح یادشده، انتظار دارد سایر بانک‌ها نیز اهتمام و اراده بیشتری برای مشارکت در این نوع طرح‌ها معمول نمایند. با عنایت به مراتب مذکور و پیرو بخشنامه شماره ۳۸۶۰۹۵/۹۲ مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۲ این بانک، مجدداً و مؤکداً توصیه می‌‌شود تا صنایع دستی ساخت صنعت‌گران داخلی در زمره جوایز قابل اعطاء به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز (موضوع بند «ت» ماده (۶) دستورالعمل اعطای جوایز به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز (ریالی-ارزی) منظور شود تا ان شاا… شاهد ارتقای جایگاه میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور عزیزمان در نظام اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن باشیم.
در خاتمه، یاداور می شود در راستای ترویج و اشاعه کالاهای فرهنگی ایرانی اسلامی، لازم است موانع و چالش‌های فراروی جهت افزایش مشارکت در امر یادشده به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران منعکس شود.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۴:۱۸ ب.ظ

دیدگاه