آمادگی منابع طبیعی گلستان برای واگذاری اراضی ملی در روستاها برای تحقق طرح نهضت ملی مسکن

کدخبر:۶۰۹۰۱

البرزگلستان/

آمادگی منابع طبیعی گلستان برای واگذاری اراضی ملی در روستاها برای تحقق طرح نهضت ملی مسکن/شناسایی اراضی ملی داخل بافت و حریم روستاها در حال انجام است

مهندس لطفی از آمادگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان برای تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: در حال شناسایی اراضی ملی موجود در بافت و حریم ۲۰۰ متری روستاها هستیم.

مهندس عبدالرحیم لطفی در مراسم تجلیل از ادارات کل منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک استان گلستان به میزبانی بنیادمسکن که با حضور مهندس شاملو، معاون عمران روستایی بنیادمسکن کشور برگزار شد، اظهار کرد: در یکی دو سال گذشته موضوع کاداستر اراضی ملی در استان با جدیت دنبال شد و تقریبا به اتمام رسیده است. اکنون به دنبال این هستیم که حدنگاری اراضی کشاورزی استان را انجام دهیم تا دیگر در مالکیت این اراضی مسائل و مشکلاتی به وجود نیاید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: منابع طبیعی یکی از دستگاه‌های وظیفه مند در ماده ۴ قانون ساماندهی، عرضه و تولید مسکن است و تلاش می‌کنیم روستاییان که جزو قشر تولیدکننده ما هستند و حدود ۵۰ درصد جمعیت استان را شامل می‌شوند در روستاها حفظ و ماندگای آنان را تثبیت کنیم.

وی ادامه داد: بعد از اجرای قانون واگذاری اراضی ملی در سال ۸۷ تاکنون یکهزار و ۲۰۰ هکتار از این اراضی به بنیادمسکن واگذار شده است ضمن اینکه در سال‌های قبل از آن نیز ۵۰۰ هکتار دیگر از اراضی ملی به بنیاد واگذار شده بود.

مهندس لطفی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ نیز تحویل و تحول حدود ۲۳۴ هکتار زمین به بنیادمسکن در دستور کار قرار گرفت که ۲۱۳ هکتار آن واگذار شده و بخشی از آن نیز امروز در شهرستان گرگان واگذار می‌شود.

وی افزود: سال گذشته با توجه به ابلاغ طرح نهضت ملی مسکن و تلاش همکاران در بنیادمسکن ما را به این سمت و سو واداشت که اراضی ملی را در همه روستاها شناسایی کنند. چون ساز و کار کاداستر در استان به سامان رسیده این اتفاق در زمان کوتاهی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اضافه کرد: شناسایی اراضی ملی داخل بافت روستاها تقریبا به اتمام رسیده و به شناسایی اراضی ملی در حریم ۲۰۰ متری روستاها ورود کرده‌ایم که در این بخش هم حدود ۸۰ درصد پیشرفت کار را شاهد هستیم.

وی گفت: تا چندماه آینده تکلیف اراضی ملی که قابلیت واگذاری به بنیادمسکن را دارد مشخص می‌کنیم تا برای تولید و تامین مسکن، بنیادمسکن بتواند برنامه ریزی منسجم تری داشته باشد.

در همین نشست دکتر رضاییان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گلستان گزارشی در خصوص فعالیت‌های مشترک با بنیادمسکن و منابع طبیعی برای صدور اسناد مالکیت ارائه کرد و گفت: برای یک میلیون و ۲۹۲ هزار هکتار از اراضی ملی در استان سندمالکیت به نام دولت صادر شده است.

وی افزود: با وجود اینکه سهمیه استان در سال گذشته صدور ۳ هزار و ۶۰۰ جلد سند مالکیت روستایی بود اما ما ۴ هزار و ۵۰۰ جلد سند مالکیت در استان صادر کردیم.

نوشته شده توسط البرزگلستان در چهارشنبه, ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۶ ب.ظ

دیدگاه