دکتر محمد صفدری متخصص و جراح مغز و اعصاب و فلوشیپ فوق تخصصی نروترومای مغز و اعصاب و ستون فقرات در کنگره (سلامت و فرهیختگان سالمند) بیان نمود: مغز انسان در ۶۰-۸۰ سالگی بیشترین کارآیی خود را دارد

کد خبر:۵۶۸۲۳

البرز گلستان/

*قابل توجه جوانان شصت ساله

دکتر محمد صفدری متخصص و جراح مغز و اعصاب و فلوشیپ فوق تخصصی نروترومای مغز و اعصاب و ستون فقرات در کنگره (سلامت و فرهیختگان سالمند) بیان نمود :

مغز انسان در ۶۰-۸۰ سالگی بیشترین کارآیی خود را دارد. متأسفانه، افراد مسن، غالباً افرادی با توانائیهای فکری رو به افول تلقی میشوند در حالیکه مطالعات و پژوهش‌های اخیر، خلاف این را نشان میدهد. اما چرا اینچنین است؟

تحقیقات علمی ثابت کرده است که مشکل اصلی، خود افراد مسن هستند‌ زیرا آنها در زمان بازنشستگی تمام روز خود را با تلویزیون سر می کنند(ضروریست بدانیم که تلویزیون ضریب هوشی را کاهش داده و برعکس، رادیو آنرا تقویت میکند) و بعد از سن و سالی، به خود، بی توجه میشوند.

بسیاری از سالمندان، از بیماریهای جسمی زیادی در رنجند و مصرف داروهای متعدد، آنها را مسموم کرده و تمایل به انجام کارهای خارج از روال را نیز در آنها از بین می‌برد. برخی از دانشمندان استدلال میکنند که مغز یک فرد مسن، از انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به آنچه تصور میشود، برخوردار است. در این سن ، نیم کره های مغز تعادل بیشتری دارند و فرد قادر است هم زمان از هر دو نیم کره خود، استفاده کند.

همگام سازی نیم کره ها “خلاقیت” را افزایش داده و امکان میدهد مشکلات بسیار پیچیده ای را حل کنید. به همین دلیل، در میان افراد بالای ۶۰ سال میتوان شخصیتهای زیادی را پیدا کرد که اخیراً، کار خود را بعنوان افراد خلاق و نوآور آغاز کرده اند. مطمئناً مغز آنها همانند جوانی سریع نیست، اما “تواناتر” ست! به همین دلیل است که با افزایش سن میتوانید تصمیمات خوبی اتخاذ کرده و از احساسات منفی تاثیر کمتری بگیرید.

اوج فعالیت مغزی در حدود ۷۰ سالگی است، زمانیکه مغز با “ظرفیت کامل” و شادابی تمام و قدرت مطلق و بهینه، شروع به کار میکند. با گذشت زمان، مقدار “میلین” در مغز افزایش می یابد، ماده ای که به عبور سیگنال بین نورونها کمک میکند و دقیقاً در ۶۰-۸۰ سالگی است که بدن حداکثرِ مقدار این ماده را تولید میکند.

مغز یک فرد مسن مسیر صرفه جویی در انرژی را یافته است؛ او از انتخاب راه حلهای فرعی اجتناب کرده و فقط “بهترین” راه حلها را برای حل یک مساله برمی گزیند.

باید بدانید که:

۱- با افزایش سن ، نورونهای مغزی شما نمی میرند. بلکه اگر کار ذهنی انجام ندهید، ارتباطات ما بین نرونها کم و شیارهای مربوط به آنها محو میشود. (شیارهای مغزی، الگوهایی هستند که رفتار شما را تشکیل می‌دهند. هرگاه رفتاری ترک شود شیار مربوط به آن، کم عمق تر و کمتر میشود تا حدی که محو میگردد.)

۲- اختلال حواس، ضعف حافظه و حواس پرتی، به دلیل تمرکز بیش از حد بر اخبار یا اطلاعات بد، ظاهر میشوند. بنابراین بکوشید که هرگز بر روی مزخرفات، تمرکز نکنید. خبرهای بد، همیشه وجود دارند اما تمرکز حداکثری شما باید بر رخدادهای نوید بخش و خبرهای خوب معطوف شود. (پیدا کردن خبرهای خوب و تمرکز بر آنها، یک امر کاملا ارادی است، پس هوشیارانه زندگی کنیم)

۳- از سن ۶۰ سالگی، انسان از هر دو نیم کره استفاده میکند و سیطره نیم کره غالب از میان میرود. بکوشید که در این سن عادات خود را عوض کنید، با دست مخالف بنویسید، فعالیتهای هنری را آغاز کنید، بطور حرفه ای درگیر فعالیتهای ورزشی شوید، زبان یا موسیقی بیاموزید و حتی رویاهای زندگی خود را از سر بگیرید.

۴- با یک زندگی سالم، پر از فعالیتهای ذهنی، توانائیهای فکری شما نه تنها کاهش نمی یابد، بلکه پیوسته رشد می کند. این مهارتها تازه در ۸۰ سالگی و گاهی در ۹۰سالگی، به اوج میرسند.

۵- اگر ضعفهایی چون بینایی، شنوایی، حرکت، لامسه، بویایی و… شما را مضطرب کرده و توانایی هایتان را تحت تاثیر قرارداده، بجای افسردگی و استیصال، هرچه سریعتر بداد خود برسید و بدانید که این نقایص همگی به لطف علم جبران پذیرند (هرگز از کاربرد عینک، سمعک، عصا، ولیچر و… ) نهراسید.
بدانید تنها چیزی که از دست رفتن آن جبران ناپذیر است، قوای فکری و مهارتهای ذهنی شماست، پس سریعا خود را دریابید و اینگونه مهارتها را تقویت کنید.

۶- از انجام تمرینات ذهنی مداوم و “بویژه چهارعمل اصلی” غافل نشوید، این تمرینات، سهم بسزایی در پویایی ذهنی و جوان نگهداشتن مغز شما دارند.

شما تا رسیدن به سن شکوفایی ذهنی (۹۰ سالگی) هنوز راه درازی در پیش دارید.🙋‍♂️🙏

نوشته شده توسط البرزگلستان در سه شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۱ ق.ظ

دیدگاه