زندگینامه اولین روحانی شهید دفاع مقدس ؛شهید حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد؛ + مصاحبه با فرزند شهید

به گزارش واحد ایثار نشریه صبح گلستان  نگارش و بیان زندگینامه شهدا یکی از کارهای مهم هر رسانه ای می باشد تا بتواند بین نسل دفاع مقدس و جوانان  امروز ارتباط برقرار کند .

شهید حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد اولین شهید روحانی دفاع مقدس و پدر حجت السلام روح الله سلیمانی فرد مدیر کل اوقاف گلستان  می باشد  که در این شماره به زندگینامه این شهید والامقام می پردازیم

اولین روحانی شهید در دفاع مقدس شهید حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد متولد روستای ازنی بخش چهاردانگه شهرستان ساری می باشد  و همسر بزرگوار وی اهل استان گلستان شهرستان گرگان می باشد که در ۲۲ مهرماه ۱۳۵۹ در سرپل ذهاب به فیض شهات نایل آمد. ایشان دو روز زودتر از شهید قنوتی به شهادت رسیدند

شهید ولی الله سلیمانی فرد کیست؟

شهید والامقام حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد در پاییز سال ۱۳۳۷ در روستای ازنی از بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران در خانواده ای کشاورز، و در دامان مادری از سلاله ی زهرا سلام الله علیها دیده به جهان گشود. پدرش فیض الله و مادرش سیده بی بی موسوی نام دارد. ایشان دوره ابتدایی را در دبستان روستای ازنی طی نمودو به دلیل علاقه وافری که به مسایل مذهبی داشت ، در جلسات سخنرانی وعاظ حضور می یافت و عینا مطالب را در سینه ضبط نموده و برای همسالان خود بیان می کرد به طوری که تحسین عموم را بر می انگیخت. همین عامل جرقه ای شد که وی پس از طی دوران ابتدایی جهت فرگیری دروس حوزوی به شهرستان ساری عزیمت نمود و در مدرسه علمیه مصطفی خان و تحت اشراف مرحوم آیه الله شفیعی به تحصیل حوزوی پرداخت. مادر شهید می گوید:« در ایام ماه مبارک رمضان ، شهید سلیمانی در حسینه روستای ازنی به سخنرانی و نوحه خوانی می پرداخت که مورد توجه بیش از پیش مرحوم حجه الاسلام و المسلمین مهدوی (امام جمعه فقید کیاسر، جویبار) قرار گرفت و ایشان شهید را برای مهاجرت به قم و توشه گیری از علما و مراجع بزرگ ترغیب نمود و در نتیجه عازم شهر مقدس قم شد.»

ایشان در سال ۱۳۵۷ با بانویی از خانواده ای کشاورز و شیفته و علاقمند به اسلام و روحانیت، ازدواج نمود که حاصل این ازدواج پربرکت دو فرزند یک دختر به نام زهره و یک پسربه نام روح الله می باسد که پسر ایشان بعد از شهادت ایشان متولد شد.

پس از هجرت به شهر قم از محضر اساتید بزرگی همچون استاد شهید مرتضی مطهری و آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و… کسب فیض نمود.

در عرصه تبلیغ دین با سفر به نقاط مختلف کشور از جمله شیراز، کرمان، خمین، زاهدان، اراک، ساری، گرگان و… به افشاگری و مبارزه علیه رژیم پهلوی می پرداخت و با سخنرانی های کوبنده و آتشین که هنوز در اذهان مردم نقش ماندگارش باقی است، خشم عمال رژیم طاغوت را بر انگیخت تا جایی که همین افشاگری ها سبب شد که ساواک ایشان را دستگیر کرد و مورد شکنجه قرار داد. زمانی که آزاد شد، از ایشان سوال کردند:«خیلی به شما سخت گذشت؟» ایشان در پاسخ گفتند:«کاری که برای اسلام باشد مشکل نیست».

عضویت فعال شهید و همسرش در جمعیت موتلفه اسلامی از جمله فعالیت های سیاسی و مبارزاتی ایشان بود.

شهید سلیمانی فرد علاوه بر مبارزات سیاسی برای رفع فقر فرهنگی و تبعیض در جامعه آن روز اقدامات موثری از برگزاری کلاس قران و احکام برای جوانان در روستای ازنی اقدام به تاسیس کتابخانه در جوار مسجد زادگاهش انجام داد. این کتابخانه به ظاهر کوچک ملجا و پناهگاه جویندگان علم و حقیقت علی الخصوص جوانان شد.

به علاوه ایشان با تهیه جزوات مذهبی و تنظیم و تکثیر نوارهایی با صدای دلنشین که مشتمل بر زندگی ائمه بود، به ارشاد و هدایت جوانان می پرداخت.

شهید سلیمانی با پیروزی انقلاب، سنگر مبارزه علیه طاغوت را به سنگر سازندگی مناطق محروم تبدیل کرد. پیگیری مستمر ایشان در زمینه عمران روستایی منجر به تاسیس حمام عمومی توسط جهاد سازندگی در روستای ازنی شد. رایزنی شهید برای تاسیس و بهسازی مدرسه نمونه ای دیگر از خدمات وی بود.

با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق برگ زرین دیگری از کتاب عشق و حماسه این روحانی فداکار ورق خورد و مبارزاتش رنگ خون گرفت. علاقه وافر این روحانی به اعتلای پرچم اسلام و وطن به حدی بود که با داشتن طفلی چند ماهه و فرزندی که چشم انتظار به دنیاآمدنش بود و علاقه به همسر فداکارش مانع از رفتن به جهاد در راه خدا نشد و به خاطر خدا از تمامی علایق دنیوی دست شست.

در همان روز های ابتدایی جنگ به عنوان اولین گروه رزمی تبلیغی روحانیون در معیت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی عازم جبهه های حق علیه باطل شد و مدال پرافتخار شهادت زینت بخش وجودش شد.

شهید سلیمانی فرد در مدت حضورش در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب در جبهه های غرب کشور به انجام رسالت تبلیغی و جهادی خود پرداخت.

سر انجام این روحانی وارسته و مبارز خستگی ناپذیر در بیست دوم مهر ۱۳۵۹ در سرپل ذهاب به خیل شهدای اسلام پیوست و خاکیان را رها نموده و با جسم و روحش به افلاک پرکشید و همانند مادرش زهرا سلام الله علیها مدفنش مخفی ماند و عزیزانش را چشم به راه گذاشت.

مادر شهید می گوید:«پس از شهادت فرزندم ولی الله و مفقودالاثر (جاویدالاثر) شدن او، خیلی گریه و بی تابی نمودم تا اینکه شبی در عالم خواب فرزندم را دیدم که پرچمی به دست داشت و بر بالای بلندی ایستاده بود. رو به من کرد و گفت: مادر چرا ناراحتی؟ من طلبه امام زمان بودم و در راه یاری امام زمان به شهادت رشیدم، دیگر گریه و زاری جایی ندارد.»

وصیتنامه شهید ولی الله سلیمانی فرد

خدایا به ما توفیق ده تا در راه تو خون ناقابل خود را نثار کنیم. اگر مردم برایم گریه نکنید، زیرا دشمن از این کار شما خوشحال خواهد شد. بدی های مرا عفو نمایید.
خدایا! جمهوری اسلامی ایران را به پیروزی نهایی برسان.
پروردگارا! رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی را از جمیع بلیات محفوظ و مصون بدار.
دخترم زهره جان! تو همواره بعد از من باید همانند حضرت زینب پیام رسان خون شهدا باشی. در این راه مجدانه بکوش و لحظه ای از پای ننشین.
همسرم! درس شهامت و شجاعت را از فاطمه زهرا بیاموز و در این راه گام بردار و از مسیر الله هرگز منحرف مشو. اگر اسلام و جمهوری اسلامی ایران پایدار نمی ماند مگر با کشته شدن ما، پس ای گلوله ها بیایید و بدن ما را سوراخ سوراخ نمایید، اما اسلام عزیز و جمهوری اسلامی ایران باقی بماند. انشاءالله .
از همه ی شما التماس دعا دارم. از همه شما پدر و مادرم و برادران و خواهرانم و همسر و دخترم و سایر دوستان و فامیلان خدا حافظی می نمایم. خداحافظ…

گوشه ای از مصاحبه حجت السلام  روح الله سلیمانی فرد  فرزند اولین شهید روحانی

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: بنده در موقع شهادت پدرم متولد نشده بودم،  چند ماه بعد از شهادت ایشان متولد شدم

_ به عنوان اولین سوال بفرمایید در موقع شهادت پدر بزرگوارتان چند سال داشتید؟

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: بنده در موقع شهادت پدرم متولد نشده بودم،  چند ماه بعد از شهادت ایشان متولد شدم  و بر حسب وصیت ایشان که به حضرت امام علاقه داشتند نام مرا روح الله گداشتند.

_: حاج آقا مردم دوست دارند بدانند یادگار شهید سلیمانی فرد الان در کجا مشغول خدمت هستید؟

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: من مسئولیت اوقاف در استان گلستان را بعهده دارم.

_ مختصری از زندگی پربار شهید سلیمانی فرد را توضیح بدهید تا نسل جوان با ایشان آشنایی بیشتر پیدا کنند.

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: شهید  حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد در یک خانوداه مذهبی  در سال ۱۳۳۷ در روستای ازنی بخش چهاردانگه ساری  از مادری که سادات بود متولد شد. دوره ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد. چون به دین و مسایل دینی علاقمند بود به ساری مهاجرت نمود و در حوزه علمیه مصطفی خان ساری مشغول تحصیل شد و بعد از مدتی برای  تحصیل به سمت قم عزیمت نمود تا در حوزه علمیه قم به درس خود ادامه دهد.

_: از مبارزان اولین شهید روحانی دفاع مقدس در  قبل و بعد از انقلاب بیشتر توضیح بدهید.

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: شهید سلیمانی فرد روش های مختلف مبارزاتی داشت، از همان بدو ورود به حوزه علمیه، ایام تابستان در روستای ازنی کلاس قرآن برگزار می کرد تا جوانان محل را با این کتاب آسمانی بیشتر آشنا نماید و برگزاری سخنرانی در محل و روستاهای اطراف از کارهای دیگر ایشان بود. همزمان با اوج گیری مبارزات مردم ایران به استانهای کرمان، فارس، مازندران و… سفر می نمود و سخنرانی های آتشین خود را  علیه رژیم پهلوی انجام می داد.

بعد از انقلاب هم در هرجایی لازم بود و احساس می کرد به حضور او نیازمند است، حضور پیدا نمود و  همین روحیه بود که ایشان جزء اولین گروه رزمی تبلیغی بود که به سرپرستی آیت العظمی نوری همدانی به سمت جبهه های جنگ رهسپار شد، چون احساس می کرد اکنون در خانه ماندن جایز نیست و برای حفظ دین و کشور باید در صحنه جهاد و شهادت حضور پیدا نماید.

_ شهید سلیمانی فرد در چه تاریخی و کجا به درجه رفیع شهادت نایل آمد و در کجا مدفون می باشد؟

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد: شهید حجت الاسلام سلیمانی فرد در سرپل ذهاب به فیض عظمای شهادت نایل آمد. اما هیچ وقت پیکر مطهر آن شهید بدست نیامد و همانند جدش، قبرشان از دیده غایب است . گرچه یادمانی از ایشان در روستای ازنی زادگاه شهید سلیمانی فرد و در شهر قم ساخته شده است و مشتاقات به جهاد و شهادت به آن مراجعه می نماید.

 

حجت السلام روح الله سلیمانی فرد مدیر کل اوقاف گلستان  فرزند شهید حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد اولین شهید روحانی دفاع مقدس

 

 

 

 

نوشته شده توسط البرزگلستان در پنج شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۱ ق.ظ

دیدگاه