مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از ۲۲ پروژه و طرح منابع طبیعی این با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰۱ میلیارد ریال بهره برداری خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از ۲۲ پروژه و طرح منابع طبیعی این اداره کل با سرمایه گذاری افزون بر ۱۰۱ میلیارد ریال بهره برداری خواهد شد.

البرز گلستان مهندس ابوطالب قزلسفلو  اظهار داشت: از این تعداد، ۵ پروژه نهالکاری مناطق بیابانی در شهرستان های آزادشهر، آق قلا، گالیکش، گنبدکاووس و مراوه تپه، چهار پروژه هلالی آبگیر، ۲ پروژه جنگلکاری در مراوه تپه و کلاله و یک پروژه طرح ترسیب کربن در آزادشهر است.
وی گفت: ۶ طرح سازه و ملات در بخش آبخیزداری، چهار طرح بند خاکی و یک طرح سازه گابیونی، دیگر طرح های آماده بهره برداری این اداره کل در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی است.
قزلسفلو کمک به تامین معیشت پایدار و ممانعت از مهاجرت روستاییان، مقابله با کانون های بحرانی گرد و غبار، کاهش بیابانزایی و ممانعت از فرسایش بادی، مدیریت سیلاب، کنترل فرسایش و رسوب و مقابله با چالش های بحران آب و تقویت آبخوان را از جمله اهداف اجرای پروژه ها و طرح های آبخیزداری استان برشمرد.
گلستان به دلیل موقعیت جغرافیایی از مناطق در معرض حوادث طبیعی مختلف همچون سیل است که برای کاهش این آسیب ها، مدیریت حوضه های آبخیز در دستور کار قرار دارد.
دراین استان با وسعت افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع، علاوه بر ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی، ظرفیت هایی همچون ۳۰ هزار هکتار باغ، ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار عرصه جنگلی، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، ۱۲۰ کیلومتر ساحل، بیش از سه میلیون واحد دامی و ۹۷۰ واحد مرغداری وجود دارد.
طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۳٫۲۷ درصد آنان ساکن مناطق شهری هستند و تامین معاش بیشتر مردم این خطه و بویژه روستاییان از طریق پرداختن به کشاورزی و دامپروری است.

نوشته شده توسط البرزگلستان در جمعه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۶:۱۲ ب.ظ

دیدگاه