چگونگی تشخیص سیم کابلهای تقلبی از سیم کابلهای استاندارد/مقاله ای از مهندس جواد ملاشاهی معاونت کنترل و تضمین کیفیت کارخانجات بافه سیم گلستان

متاسفانه تولید و عرضه سیم و کابل تقلبی و غیر استاندارد در کشور ما بشدت افزایش یافته است . مطابق با اعلام سازمان آتش نشانی، حدود ۲۵ درصد آتش سوزی هایی که در شهرها رخ می دهد استفاده از سیم و کابل های تقلبی و غیر استاندارد می باشد.

تولید سیم و کابل تقلبی و بی کیفیت ، منبع درآمد مناسبی را برای واحدهای زیرپله‌ای ایجاد می‌کند.و برخی سازندگان بی انصاف با سوء استفاده از این شرایط و قیمت پایین این سیم و کابل ها باعث افزایش عرضه این محصولات می گردند.
با توجه به اینکه از حیث استاندارد استفاده از فلزات دیگر به جز مس در سیم و کابل غیر مجاز و ممنوع می باشدو استفاده از این مفتول ها باعث کاهش شدت عبور جریان و منجر به افزایش دمای عایق می‌شود. در نتیجه موجب اتصالی و بروز آتش‌سوزی می گردد.
در حال حاضر کابل‌های افشان با هادی آلومینیومی )لایه نازکی پوشانیده شده از مس( در کشور تولید می‌شود که به آن CCAM می‌گویند رایج‌ترین تقلب شرکت‌های زیرزمینی سازنده کابل کاهش سطح مقطع مس که متشکل از تعداد رشته و قطر مفتول ها می باشد ، افزایش ضخامت عایق و استفاده از فلزات هادی نامناسب را اعلام کرد . استفاده از عایق های پلیمری بی کیفیت در سیم ها و ایجاد حرارت بالای ناشی از تلفات برق در آنها به راحتی شرایط ایجاد جرقه و آتش سوزی را در ساختمان ها فراهم می سازد .
افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی و داخلی که ناشی از روند صعودی قیمت انرژی بوده است، میزان تقلب در تولید سیم و کابل ها را افزایش داده است.»
هرچه میزان مس به کار رفته در تولید سیم و کابل بیشتر باشد، قیمت محصول افزایش می یابد.
ساده ترین روش تشخیص محصولات تقلبی و غیر استاندارد قیمت پایین آنها نسبت برند های معتبر می باشد
استفاده از برند هایی که مشخصات فنی و وزنی محصول را بر روی بسته بندی جهت تشخیص مشتریانی که دسترسی به آزمایشگاه مجهز را ندارند قید نموده اند راهکار مناسبی می باشد.
لذا با توجه به اینکه کلیه تولید کنندگانی که پروانه استاندارد دریافت نموده اند موظفند کد ده رقمی پروانه استاندارد مربوط به هر محصول را بر روی آن درج نمایند هموطنان عزیز می توانند با ارسال کد ده رقمی ثبت شده بر روی سیم و کابل ها به شماره پیامک ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصالت و دارا بودن پروانه استاندارد محصول مطلع شوند.

 

مهندس جواد ملاشاهی
معاونت کنترل و تضمین کیفیت کارخانجات بافه سیم گلستان
دارای مدرک کارشناسی ارشد برق قدرت
دارای پروانه نظام مهندسی ساختمان از وزارت راه و شهرسازی
دارای گواهینامه طراحی و نظارت شرکت توزیع برق استان گلستان
عضو انجمن مدیران کنترل کیفیت استان گلستان
عضو انجمن آزمایشگاههای همکار استان گلستان
عضو انجمن تولیدکنندگان سیم و کابل کشو

نوشته شده توسط البرزگلستان در جمعه, ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۱۲ ق.ظ

۲ نظر

نظر 1 - 2 از 2ابتدا« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  مطالب بسیار آموزنده و مفید می باشد .
  خواهشمندم از این گونه مطالب آموزشی بیشتر نشر دهید .
  به دلیل اینکه هرچه آگاهی مردم نسبت به محصولات مرتبط با صنعت ساختمان سازی بیشتر شود ، از وقوع خطرات احتمالی آتش سوزی پیشگیری میشود …

  با تشکر از آقای مهندس ملاشاهی

 2. 0

  با سلام.ممنون از اینکه با اشتراک گذاری مطالب مهم باعث افزایش سطح آگاهی مردم میشوید.بنده با توجه به اینکه مهندس برق می باشمتاکنون به صورت فنی از وجود یا تشخیص سیم تقلبی اطلاع نداشتم.تشکر از نویسنده
  خواهشمند است بیشتر اطلاع رسانی شود این مسئله حیاتی است.

نظر 1 - 2 از 2ابتدا« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه