مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از شناسایی افرادی که با سندسازی و زد و بند به دنبال دریافت مقرری هستند خبرداد

البرز گلستان/مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه بیمه بیکاری یک فرایند حمایتی از افرادی است که به اجبار بیکار شده اند، گفت: متاسفانه از بیمه بیکاری سوء استفاده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، دکتر مازندرانی در کارگاه آموزشی مشترک بیمه بیکاری کارشناسان ادارات کل تعاون، کار و تامین اجتماعی، گفت: بیمه بیکاری یک فرایند حمایتی از افرادی است که به اجبار بیکار می شوند ولی برخی افراد با سوء استفاده از خلاءهای قانونی به دنبال بهره مندی از این مزایا هستند.

وی به تقویت فرهنگ کار در کشور تاکید کرد و افزود:  در حالیکه در برخی کشورها دریافت بیمه بیکاری به عنوان یک نقطه منفی برای افراد تلقی می شود اما در کشور ما دریافت بیمه بیکاری در ذهن افراد یک فرصت مناسب است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افزایش ۱۷ درصدی قطع مقرری بیمه بیکاری اشاره کرد و افزود: برخی افراد با سندسازی و زد و بند به دنبال دریافت مقرری هستند که این افراد باید شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه استان گلستان از جمله استان هایی است که درصد مقرری بگیران به بیمه شدگان آن بالاست، تاکید کرد: وجود سیستم حضور و غیاب یکی از راه هایی است که در کاهش مقرری بگیران تاثیر زیادی داشته است.

مازندرانی اشتغال پنهان را یکی دیگر از مشکلات در حوزه بیمه بیکاری عنوان کرد و افزود: اکثر مقرری بگیران در زمان دریافت مقرری در جای دیگر نیز مشغول به کار هستند که بخشی از موضوع نیز به نبود فرهنگ درست کار بر می گردد.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما اشتغال مجدد مقرری بگیران است، خاطرنشان کرد: اولویت دادن کاریابی ها به مقرری بگیران و همچنین پرداخت تسهیلات بانکی از طریق صندوق کارآفرینی به آنان از جمله اقدمات ما در جهت اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری است.

مازندرانی به کاربردی و اشتغالزا شدن آموزش های فنی و حرفه ای اشاره کرد و افزود: مشاوره در خصوص فرهنگ کار نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با ابراز خرسندی از تعامل سازنده و موثر دستگاه های شورای هماهنگی، به ارتباط عملکردی این دستگاه ها اشاره و خاطر نشان کرد: اداره تعاون کار در سال ۹۵ بیش از ۷۰۰۰ دادخواست در حوزه روابط کار داشتیم که در ۴۳ درصد آنان کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه معوق شد که این باعث تقویت تامین اجتماعی می گردد.

دکتر مازندرانی در پایان ابراز امیدواری کرد با برگزاری نشست های مشترک و بررسی مشکلات، بتوان بیمه بیکاری را به افرادی که به حق نیازمند دریافت آن هستند پرداخت کرد.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در جمعه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۳:۱۳ ب.ظ

دیدگاه