فرمانی مدیر کل استانداردگلستان خبرداد:فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت طراحی و مونتاژ آسانسورفاقد پروانه در استان

البرز گلستان/ هشتمین جلسه شورای فنی استان گلستان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، مدیران و کارشناسان عضو، در محل اداره کل استاندارد گلستان تشکیل شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان ضمن تسلیت رحلت آیت الله رفسنجانی اعلام نمود: با استفاده از فضای رسانه و تبلیغات بتوانیم فرهنگ استفاده از کالاهای با مهر استاندارد را در جامعه گسترش دهیم.
پیش قدم ادامه داد در کشور هر ساله ۱۳۷ میلیون متر مربع ساختمان تولید می شود و صنعت ساختمان با گردش مالی ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی سهمی مهمی در اقتصاد دارد، در کشور ما عمر مفید یک ساختمان ۳۰ سال است ولی در کشورهای اروپایی بعد از ۹۰ سال تنها در وضعیت دکوراسیون داخلی ساختمان  تغییر ایجاد می کنند .
ایشان ادامه داد با توجه به قوانین موجود ، جامع ترین قوانین در حوزه ساختمان و نظارت وجود دارد و کارفرمایان و پیمانکاران باید نسبت به استفاده از مصالح استاندارد اهتمام جدی تری داشته باشند.
مدیر کل استاندارد استان در خصوص وضعیت تولید کنندگان مصالح ساختمانی دارای پروانه استاندارد در استان گفت: در استان گلستان ۱۴ واحد تولید بتن آماده با پروانه استاندارد و ۳ واحد فاقد پروانه ، ۳۷ سنگ شکن دارای پروانه استانداردو ۳۱ واحد فاقد پروانه ، ۲۱ واحد تولید آجر دارای پروانه استاندار و ۳ واحد فاقد پروانه ، ۷ واحد تولید بلوک پلی استایرن دارای پروانه استاندارد و ۱۲ واحد فاقد پروانه به فعالیت مشغول هستند.
محمود فرمانی مشکلات استاندارد سازی در بخش تولید مصالح ساختمانی در استان را نیز برشمرد و ادامه داد: چون تولید مصالح ساختمانی برای واحدهای کوچک مانند تیرچه، بلوک و موزاییک نیاز به ماشین آلات پیچیده ندارد و با توجه به سهولت تولید، نظارت بر این واحدها بسیار مشکل خواهد بود.
واحدهای فاقد مجوز تولید که تعداد آنها شاید چند برابر واحدهای دارای پروانه استاندارد باشند ، بدون هرگونه نظارت قانونی در مکان های نامشخص در حال تولید و فروش هستند.
دبیر شورای استاندارد گلستان از سازمان نظام مهندسی بر اساس مقررات و آیین نامه های سازمان مبنی بر نظارت بر استفاده از محصولات استاندارد در ساختمان ها توسط مجریان ذیصلاح و مهندسین ناظر را خواستار شد.
همچنین در خصوص شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور در استان، حدود ۳۰ شرکت دارای پروانه طراحی و مونتاژ و بیش از ۱۰۰ شرکت فاقد پروانه مشغول فعالیت هستند .
مروتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن تشکر از اقدامات اداره کل استاندارد استان در خصوص پلمپ آسانسورهای غیر مجاز افزود: این اداره کل با جدیت نسبت به پیگیری مابقی آسانسورهای فاقد استاندارد اقدام و با نصب بنر در ورودی ساختمان ها به هموطنان اطلاع رسانی نمایند.
همچنین به سنگ شکن های شهرداری های استان تا پایان بهمن ماه فرصت داده شد تا نسبت به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد در خصوص واحدهای تولید شن و ماسه اقدام نمایند.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در سه شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۳:۰۸ ب.ظ

دیدگاه