مقاله رسیده:امنیت، زیربنایی ترین اصل در تدوین راهبردهای توسعه گردشگری / نویسنده: سرهنگ “رضا رضی” معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان

کدخبر:۶۲۵۶۷

البرز گلستان/استان گلستان با طبیعت بکر و کم نظیر خود همه ساله میزبان خیل عظیم گردشگرانی است که فرصت را غنیمت شمرده و برای رهایی چند روزه از دغدغه های زندگی شهری و ماشینی به همراه خانواده به مناطق دیدنی این خطه سرسبز سفر می کنند.

وجود جنگل ها و کوه ها با پوشش گیاهی متنوع، سواحل دریا، جزیره، دشت های وسیع و همچنین اماکن مذهبی و تاریخی که همگی با مهربانی مردم مهمان نواز این دیار همراه شده است از عوامل جذب گردشگران از نقاط مختلف کشور پهناورمان می باشد که این مهم در رونق کسب و کار و توسعه اقتصادی استان نیز نقش بسزایی دارد.

انسان موجودی است که به تنوع و گشت و گذار در دل طبیعت به عنوان یک نیاز ذاتی توجه فراوان دارد، تفریح و گردش یک تجربه احساسی و لذت بخش است که در محیط های باز نیاز به پیش نیازها، منابع و امکانات مختلفی دارد که می تواند کیفیت آن را بالا ببرند. مطالعات نشان می دهد در جامعه ای که مردم بتوانند لحظات شاد و آرامی را در کنار افراد خانواده سپری کنند سلامت جسم و روح بیشتر بوده و در چنین شرایطی،  پویایی، امید به زندگی، کار و تلاش و از همه مهتر قانونمندی نمایان تر است.

در میان همه موارد ذکر شده، مهم ترین پیش نیاز برای داشتن یک تفریح لذت بخش و گذراندن اوقات فراغت در دامان طبیعت، وجود امنیت است. بدون امنیت ممکن نیست بتوان از حضور در مکانی لذت برد و خاطره ای خوش از آن نقطه در ذهن به جای گذاشت.

امروزه گردشگری یک صنعت محسوب شده و نقش موثری در رشد و شکوفایی اقتصادی یک منطقه دارد. در منطقه ای مانند گلستان ضرورت توجه به گردشگری پایدار و ایمن حائز اهمیت فراوانی است و حتی می تواند کسب و کارهای فراوانی نیز برای جوانان ایجاد کرده و موجب کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی شود چرا که تحقیقات نشان می دهد نرخ بیکاری و مشکلات اقتصادی رابطه معناداری با جرایم و آسیب ها دارد.

در حال حاضر امنیت به عنوان مهمترین و زیربنایی ترین اصل در تدوین راهبردهای توسعه گردشگری در جهان است. با کمی تحقیق درمی یابیم بین تفریح، ثبات، توسعه و امنیت جوامع ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، بطوری که هرگونه ناامنی یا احساس ناامنی تاثیر بسیار مخربی در گردشگری خواهد داشت.

تامین امنیت تفرجگاه ها

پلیس گلستان در راستای برقراری نظم و امنیت تفرجگاه ها، برنامه های هدفمندی را در نظر گرفته است تا با استفاده از تمام ظرفیت های موجود، به مردم و گردشگران خدمت رسانی کرده و خاطره ای خوش در کمال امنیت و آرامش برای آنان به ارمغان آورد.

بر همین اساس علاوه بر دائرکردن ایستگاه های انتظامی در ۱۶ نقطه خاص از استان و بهره گیری از بالغ بر ۸۰ نیروی مجرب و البته حضور فعال پلیس در سایر اماکن گردشگری، سعی شده  برنامه و اقدامات فرهنگی و اجتماعی نیز به منظور کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، افزایش سطح آگاهی های انتظامی شهروندان، آموزش های همگانی در حوزه های مختلف از جمله پیشگیری از انواع سرقت، آموزش قوانین رانندگی و همچنین ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، انجام داده که به گواه مردم نقش موثری در افزایش احساس امنیت عمومی داشته است.

همچنین در حوزه نظم ترافیکی نیز پلیس راه و راهور استان تیم هایی ویژه برای کنترل محورهای مواصلاتی برون و درون شهری در نظر گرفته اند.

اهمیت حوزه عفاف و حجاب

یکی از مواردی که مردم متدین ایران اسلامی به آن پایبند بوده و خط قرمز آنان محسوب می شود، حوزه عفاف و حجاب در اجتماعات مختلف است. زنان و مردان خداجوی کشورمان ثابت کرده اند هیچ گاه بی حرمتی به اعتقاداتشان را بر نمی تابند و خواهان مقابله با عده ای اندک که گهگاهی با اهدافی مشخص و بهانه هایی بی اساس سعی در ترویج بی عفتی در جامعه دارند، می باشند.

در برخی موارد شاهدیم دشمنان در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی هجمه های زیادی علیه ماموران خدوم انتظامی وارد می کنند، اینگونه افراد باید بدانند سازمانی که برای اعتلای انقلاب اسلامی و پاسداری از امنیت مردم خون های پاکی را تقدیم نظام کرده، هیچ گاه در مقابل قانون شکنان کوتاه نخواهد آمد و با تمام توان در مقابل آنان ایستاده است.

در پایان باید گفت، امنیت مبحث پیچیده و گسترده ای است که هیچ سازمانی به تنهایی قادر به تامین آن نخواهد بود لذا پلیس در راه خطیر برقراری نظم، امنیت و آرامش مردم نیاز به همدلی، همکاری و تعامل آحاد جامعه و دستگاه های متولی دارد.

انتهای پیام

نوشته شده توسط البرزگلستان در شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱:۵۸ ب.ظ

دیدگاه