مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان:جشنواره اقوام به عنوان بزرگترین گفتگوی منطقه ای فرهنگی به میزبانی استان می تواند کارکردهای بزرگ اجتماعی و فرهنگی داشته باشد

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگر و صنایع دستی استان گلستان، ابراهیم کریمی امروز یکشنبه ۱۹آبان ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه تا پایان سال ‌جاری سه رویداد مهم و بزرگ گردشگری در استان برگزار خواهد شد، اظهار کرد: این برنامه‌ها با رویکرد معرفی استان و جذب گردشگر برگزار خواهد شد و قطعاً اجرای آن در حوزه گردشگری استان تاثیر خواهد داشت.

او خاطرنشان کرد: جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام، جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و اجلاس سراسری راهنمایان گردشگری کشور، سه برنامه متنوع برنامه‌ریزی شده در استان هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان اضافه کرد: جشن باشکوه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ۱۴ آذرماه با حضور دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پارک جنگلی النگدره و اجلاس سراسری راهنمایان گردشگری کشور در ۹ اسفند ماه با حضور راهنمایان گردشگری برگزار خواهد شد.

رییس ستاد اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان با تاکید بر این که جشنواره اقوام به عنوان بزرگترین گفتگوی منطقه ای فرهنگی به میزبانی استان گلستان می تواند کارکردهای بزرگ اجتماعی و فرهنگی داشته باشد، اظهار کرد: این جشن در تاریخ ۲۱ الی ۲۴ آبان در گرگان و از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ آبان در گنبدکاووس برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: حدود ۲۰ نفر از سفرا از کشورهای مختلف در جشنواره حاضر خواهند شد که کشور بولیوی، آذربایجان، تاجیکستان، بلاروس، سنگال، عراق و چین و قزاقستان، افغانستان، ازبکستان و تاجیکستان اعلام آمادگی قطعی خود را تاکنون اعلام کردند.

کریمی خاطرنشان کرد: دیدار با بازرگانان و تجار، بازدید از مناطق گردشگری، ملاقات با مقامات عالی استان، جلسه کاری با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر گرگان از جمله برنامه‌هایی است که برای این سفرا در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به بخش های روستایی و عشایری سیزدهمین جشنواره اقوام گلستان تاکید کرد: در بخش عشایری شاهد حضور ۲۴ سیاه‌چادر از استان‌های مختلف هستیم. در بخش روستایی تاکید بر معرفی ظرفیت گردشگری استان با رویکرد بومگردی خواهد بود و در این بخش تاکید بر این است تا از ظرفیت روستاهای غرب استان در جشنواره گرگان و از توان روستاهای شرق استان در بخش گنبدکاووس این جشنواره بکارگیری شود.

این مقام مسوول اضافه کرد: در بخش موسیقی اقوام تا کنون ۲۰ گروه موسیقی اعلام آمادگی کرده و در این جشنواره حاضر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان یادآور شد: در بخش صنایع دستی ۲۷ گروه از ۲۷ استان و در بخش سوغات نیز تمام استان‌ها در این جشنواره سیزدهم حاضر خواهند شد.

او گفت: در بخش های مختلف این دوره از جشنواره اقوام میزبان حدود هزار میهمان از اقصی نقاط کشور هستیم که در ۹ روز جشنواره در استان اقامت خواهند کرد.

کریمی گفت: بخش نمایشگاهی صنایع دستی در جشنواره بین المللی اقوام پرفروش ترین نمایشگاه برای هنرمندان است به طوری که سال گذشته فروش محصولات صنایع دستی ۲۷۰ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۶ بوده است.

رییس ستاد اجرایی جشنواره بین المللی اقوام گلستان با اشاره به حوزه اطلاع رسانی سیزدهمین جشنواره اقوام گفت: در‌ این جشنواره در کنار خبرنگاران رسانه‌های مختلف در استان خبرنگاران و گروه‌های برنامه‌سازی ۶ شبکه تلویزیونی خارجی برای پوشش رسانه‌ای حاضر خواهند شد.

او اضافه کرد: از ظرفیت هایی چون اتوبوس های شهری، بیلبورد های شهری، تلویزیون شهری و صداسیما برای اطلاع رسانی بهتر سیزدهمین جشنواره استفاده شده است.

کریمی تصریح کرد: پس از ارزیابی های سال های گذشته جشنواره اقوام، بیش از ۹۵ درصد بازدیدگنندگان از بخش موسیقی آیینی جشنواره اعلام رضایت کرده اند و استقبال دوره های اخیر از این بخش نشان از میزان رضایت علاقه مندان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر جایگاه صنایع دستی استان در کشور خاطر نشان کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در چند سال اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که اکنون صنایع دستی گلستان در بین ۵ استان برتر کشور قرار دارد که نتیجه این رشد، رونق کسب و کار و همچنین فروش هنرمندان بومی خواهد بود.

او با اشاره به آخرین وضعیت بافت تاریخی گرگان گفت: با تلاش های صورت گرفته و هم افزایی ارگان هایی چون دادگستری استان، شهرداری گرگان و راه و شهرسازی حرکت خوبی در بافت تاریخی گرگان آغاز شده است و نگرانی و دغدغه ها در این حوزه مرتفع شده است.

او اضافه کرد: در سال های گذشته شکایات فراوانی را در حوزه بافت تاریخی گرگان داشتیم که اکنون با تلاش های صورت گرفته در حوزه بافت و ورود سرمایه گذاران برای تبدیل بناهای تاریخی به مراکز اقامتی و پذیرایی، تمامی کسانی که به دنبال تخریب بناهای شخصی خود در محدوده بافت بودند برای دریافت مجوزات لازم برای تبدیل بنای خود به اقامتگاه های سنتی و حفظ و حراست از بنای تاریخی خود درخواست می کنند.

گفتنی است، نشست خبری ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان امروز یکشنبه ۱۹آبان ماه حضور اصحاب رسانه استان، حاجی ابراهیمی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی و همچنین زیارتی مسسول روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان، با موضوع برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام، برگزاری جشن ثبت جنگل های هیرکانی و برگزاری اجلاس سراسری راهنمایان گردشگری کشور برگزار شد

نوشته شده توسط البرزگلستان در یکشنبه, ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۷:۰۵ ب.ظ

دیدگاه