وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز خبرنگار در گلستان: رسانه‌ها به عنوان یک نهاداجتماعی باید بتوانند در توسعه نقش داشته باشند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از امضای تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های ارشاد و راه برای تامین مسکن خبرنگاران خبر داد و گفت: امیدواریم پیرو تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر اقدامات برای تأمین مسکن اقشار مختلف، این پیشنهاد مسیر خوبی را طی کند.

سید عباس صالحی صبح امروز ۱۷ مرداد در مراسم روز خبرنگار در گرگان اظهار کرد: شعار و رویکرد این دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد این است که که ایران فقط تهران نیست و تلاش داریم تا با حضور در استانها و همراهی با فعالان فرهنگ، هنر و رسانه این شعار را عملی کنیم.

وی افزود: در آغاز سال اتفاقی رخ داد و سیل ۲۵ استان کشور را در بر گرفت که این حادثه از استان گلستان آغاز شد و قصد داریم با این حضور یادی کنیم از رنج و سختی‌هایی که مردم این استان در آغازین روزهای سال داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با توجه به سهمی که رسانه‌های ما و رسانه‌های استانی در اطلاع‌رسانی و افزایش همکاری و مشارکت در حادثه سیل داشتند امروز آمدیم در استان تا تشکر و قدردانی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سه‌، چهارسال اخیر اتفاقات شگرفی در حوزه فناوری اطلاعات رخ داده است، گفت: اگر به جهشی که در کشور در این سال‌ها رخ داده است توجه نکنیم، در رویکردها، پیشنهادها و انتقادها در حوزه رسانه به مسیر غلطی خواهیم رفت.

وی خاطرنشان کرد: باید تحولات کلی و زیرساخت‌هایی که در حوزه رسانه و فناوری اطلاعات ایجاد شده است را مورد توجه قرار دهیم تا انتقادها و مشکلات بر روی هم تلنبار نشود.

صالحی با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در دولت تدبیر و امید از ۲۰ درصد به ۸۶ درصد رسیده است، افزود: ضریب پهنای باند سیار از ۱۰ درصد به ۷۳٫۶ درصد رسیده و کشور ما از نظر استفاده شهروندان از تلفن‌های هوشمند جایگاه پانزدهم کشور را دارد. مصرف اینترنت در ایران به طور متوسط روزانه ۱۶۰ دقیقه است. این آمارها نشان می‌دهد شاهد تغییرات گسترده در حوزه رسانه‌ها هستیم.

وی بیان داشت: امروز هر فردی با یک گوشی تلفن همراه هوشمند و اینترنت می‌تواند در یک لحظه، بدون هزینه یا با کمترین هزینه به منابع زیادی از اطلاعات دست پیدا کند. این اتفاق بر رسانه‌های ما اثر گذاشته است و باید به فکر راه حل باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: بی‌توجهی به متغیرهای جدید، مسائل مربوط به رسانه‌ها را شاید کم کند اما حل‌شدنی نخواهدبود زیرا اتفاقات گسترده در زیرساخت فناوری‌های ارتباطی و اجتماعی رخ داده کا رسانه‌ها باید کارکردهای خود را متناسب با آنها تغییر دهند.

وی اظهارداشت: کارکردهای اطلاع‌رسانی و حزبی و سیاسی رسانه‌های مکتوب کمرنگ‌تر شده است اما قابل حذف نیست. در انتخابات‌های اخیر دیدیم که رسانه‌های رسمی نتوانستند به اندازه فضای مجازی موثر باشند یا اثربخشی آنها کافی نبود.

صالحی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها به عنوان یک نهاداجتماعی باید بتوانند در توسعه نقش داشته باشند و به کاهش آسیب‌های اجتماعی و محیطی کمک کنند؛ به نحوی که حاکمیت و ملت حس کنند یکی از نقش‌های قابل توجه رسانه، فعالیت به عنوان یک نهاد فعال اجتماعی است.

وی بیان داشت: در هر استانی افق و برنامه‌ای ترسیم شده است که رسانه‌های محلی و منطقه‌ای و نمایندگی رسانه‌های سراسری باید برای تحقق این برنامه‌ها کمک کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی با بیان اینکه سرانه درآمد استان گلستان پایین‌تر از برخی استان‌های دیگر است، گفت: این در حالی است که گفته می‌شود تولید موادخام در این استان بسیار زیاد است اما در سهم درآمد سرانه مردم اثر ندارد. در چنین شرایطی رسانه‌ها باید سهم خود را برای توسعه استان، جذب سرمایه‌گذار و غیره ایفا کنند.

وی افزود: اگر می‌خواهیم مسئله رسانه‌ها را حل کنیم باید راهبردهای خود را به هم نزدیک کنیم و در کارکردها و روش‌ها نیز تجدیدنظر شود.

صالحی راه‌اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه در استان‌ها، فعال کردن شورای اطلاع‌رسانی، اختصاص بودجه به دستگاه‌های اجرایی برای امر اطلاع‌رسانی و تسهیل بیمه خبرنگاران را از برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی برشمرد و گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۴۳۰ خبرنگار عضو صندوق اعتباری هنر هستند و از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند.

وی اظهارداشت: تا پایان تابستان هر خبرنگاری که براساس ضوابط صندوق هنر برای بیمه ثبت نام کند، تحت پوشش قرار خواهدگرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: تسهیلات صندوق اعتباری هنر برای خبرنگاران استان‌های سیل‌زده از جمله گلستان را تا سه برابرابر افزایش خواهیم داد.

ارائه اینترنت رایگان یکساله به خبرنگاران، افزایش دو برابری یارانه نشریه‌ها در استان‌های سیل‌زده و غیره از دیگر خبرهای وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی برای خبرنگاران بود.

نوشته شده توسط البرزگلستان در جمعه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۱۰ ب.ظ

دیدگاه