دکترفاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از راه اندازی مرکز جامع بیماران خاص استان در کلینیک تخصصی دزیانی گرگان همزمان با ۸۳ مرکز جامع بیماران خاص در کشور خبرداد

به گزارش صبح گلستانت مراسم متمرکز بهره‌برداری از ۸۳ مرکز جامع بیماران خاص در کشور از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد که مرکز جامع بیماران خاص استان گلستان  هم توسط قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
وزیر بهداشت با اشاره به وجود بیش از ۱۲۰ هزار بیمار کلیوی در کشور گفت: امروز ۸۳ مرکز جامع بیماران خاص در ۵۳ دانشگاه و دانشکده کشور برای بهبود ارائه خدمات به این بیماران به بهره‌برداری رسید.
دکترهاشمی درمراسم افتتاح متمرکز مراکز جامع بیماران خاص که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهارداشت: امروز ۸۳ مرکز جامع خدمات بیماران خاص در ۵۳ دانشگاه و دانشکده کشور افتتاح و به بهره‌برداری رسید تا از این پس خدمات بهتری به بیماران خاص ارائه شود.
وی افزود: در کشور بیش از ۱۲۰ هزار بیمار کلیوی داریم که بخشی در حال دیالیز بوده و بخش قابل توجهی هم در صف پیوند کلیه قرار دارند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هدف از ایجاد مراکز بیماران خاص را ارائه خدمات مطلوب به این بیماران بیان کرد و گفت: با افتتاح مراکز جامع بیماران خاص، خدماتی که به صورت پراکنده و در مراکز درمانی مختلف به این بیماران ارائه می‌شد، تجمیع می‌شود. در این مراکز افزون‌بر تشخیص بیماری، اقدامات مربوط به درمان، تأمین دارو و خدمات توانبخشی به بیماران ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به حمایت دولت از بیماران خاص بیان داشت: دولت هزینه ۳ بیماری هموفیلی، کلیوی و تالاسمی را تامین می‌کند و بیماران می‌توانند از خدمات دولتی برخوردار شوند. در زمینه بیماری‌های تالاسمی و هموفیلی بهترین اقدام پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به این بیماری‌ها است. در صورت تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی یا هموفیلی باید شرایط برای ارائه خدمات به آنان فراهم شود.
دکترهاشمی با اشاره به محدودیت‌های اعتباری گفت: لازم است در بودجه سال آینده، بخش بهداشت و درمان مورد توجه ویژه قرار بگیرد. با افزایش اعتبارات این حوزه می‌توان بخش قابل توجهی از مشکلات بیماران خاص را برطرف کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز از طریق ویدئو کنفرانس، مرکز جامع بیماران خاص استان گلستان را افتتاح کرد.
عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این مراسم اظهارداشت: در استان ۲ هزار و ۱۵۸ بیمار خاص وجود دارد که بیش از ۸۰۰ نفر آنان بیماران دیالیزی، ۷۰۰ نفر مبتلا به ام‌اس، بیش از ۴۴۰ نفر مبتلا به تالاسمی و ۲۰۰ بیمار هموفیلی هستند. همچنین در استان ۳ بیمار مبتلا به ای‌بی و ۸ بیمار مبتلا به موکویلی‌ساکارید وجود دارد.
وی افزود: مرکز جامع بیماران خاص استان در کلینیک تخصصی دزیانی گرگان راه‌اندازی شده که دارای واحدهای آندوسکوپی و کلونوسکوپی است. همچنین این مرکز خدماتی مانند مشاوره تلفنی، ویزیت رایگان بیماران دیابتی، گرفتن تست ورزش از بیماران، اکو، ارتوپدی و گچ‌گیری، فیزیوتراپی و غیره را به بیماران خاص ارائه می‌کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: در برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از جمله مرکز آموزشی و درمانی طالقانی گرگان، بیمارستان فاطمه زهرا (س) مینودشت، بیمارستان شهدا بندرگز، ، بیمارستان طالقانی گنبدکاووس، بیمارستان امیرالمومنین (ع) کردکوی، به بیماران تالاسمی خدمات درمانی ارائه می‌شود.
احمد قویدل مدیر عامل  کانون هموفیلی ایران هم در این مراسم که از طریق ویدئو کنفرانس پخش میشد، اظهارداشت: در کشور بیش از ۲۰۰ هزار بیمار خاص داریم که برنامه‌ریزی مسئولان باید به گونه‌ای باشد که اعتبارات موردنیاز به این بخش اختصاص پیدا کند.
وی افتتاح مراکز جامع بیماران خاص را روزنه‌های امید در بهبود وضعیت رسیدگی به بیماران خاص دانست و گفت: افتتاح این مراکز مایه امید و دلگرمی بیماران خاص است. استان‌هایی که فاقد این مراکز بودند، امروز دارای مراکز جامع بیماران خاص شده‌اند و می‌توانند خدمات بهتری به این دسته از بیماران ارائه دهند.

نوشته شده توسط البرزگلستان در دوشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱:۲۹ ب.ظ

دیدگاه