کوری هیستریک چیست؟کاستی های عصبی “کارکردی” یا غیرقابل توضیح

کدخبر:۷۷۶۳۸

البرز گلستان     اضطراب شدید بر جهان فرد، از جمله حواس او تأثیر می گذارد. علائمی مانند فلج، بی حسی یا نابینایی، که علت پزشکی در آنها دیده نمی شود و اغلب در پی رویدادهای روانشناختی ردیابی می شوند، اغلب به عنوان اختلالات تبدیل یا اختلالات عملکرد عصبی شناخته می شوند.

برای درک بهتر این اختلال به گزارش یک روان درمانگر توجه می کنیم که چنین بیان می کند:

به عنوان یک درمانگر، نخستین باری که با یک بیمار روبرو شدم دچار نابینایی هیستریک شده بود، که من را شگفت زده کرد. یک پیرمرد ۶۶ ساله موفق، درباره دچار شدن به اضطراب در هنگام بازدید از باغ وحش محلی با همسر و نوه هایش سخن می گفت. وی بیان کرد که “میدان بینایی ام تنگ شد. احساس می کردم ابرها روی چشم هایم بسته شده اند و مانع دید من می شوند.” در نهایت بینایی وی همچنان تنگ شد تا زمانی که تقریباً بینایی نداشت. همسرش او را به بیرون از باغ وحش راهنمایی کرد و به خانه برگشتند.

وی افزود که این تجربه چندین بار رخ داد و سرانجام، به دلیل ترس از تکرار این رویداد، وی از ترک کردن خانه خودداری کرد. پزشک وی آزمایش های گوناگونی را انجام داد، اما علتی برای آن نیافت.

با گرد آوری اطلاعات در باره زندگی بیمار، مشخص شد که او در زمینه سازگاری با تغییر بزرگی در زندگی خود که همان بازنشستگی است مشکل دارد. با آنکه بیشتر کارکنان منتظر بازنشستگی هستند و آن را به عنوان یک تغییر مثبت و شایسته در نظر می گیرند، وی هرگز آن را به عنوان علت احتمالی اضطراب در نظر نگرفت. سرشار از احساس گناه شده بود، چون همسر و زندگی خانوادگی خود را می پرستید، برای او سخت بود که اعتراف کند نقش مهم و ارزشمندی را که به عنوان تامین کننده نیازهای خانواده داشته است، از دست داده. به مدت ۴۰ سال، او به طور خستگی ناپذیری برای پیشبرد هدف های شرکت خود تلاش کرده بود. اکنون با دست کشیدن از کار احساس خالی بودن و اضطراب می نمود. همچنین وی با همدلی و کمک به کارکنانش در هنگامی که به کمک او نیاز داشتند، لذت می برد، که به او احساس زنده بودن و موثر بودن می داد…

اختلال تبدیل یک بیماری بالینی است که در آن بیماران با علائم عصبی مانند بی حسی، فلج یا کوری ظاهر می شوند، اما هیچ توضیح عصبی در دست نیست. رویکرد معمول برای تشخیص این است که بیماریهای عصبی و فیزیولوژیک را از طریق معاینه و بررسی مناسب حذف کنیم.

کوری هیستریک ممکن است شروع ناگهانی یا تدریجی داشته باشد و یک یا هر دو چشم را درگیر کند. ممکن است از چند ساعت تا چند سال طول بکشد و ممکن است در درازای زمان دارای ویژگی های متفاوت و متناوب باشد

نابینایی ، در نبود تغییرات التهابی، و با واکنش طبیعی مردمک، به شدت نشان دهنده هیستری است. شروع ناگهانی و پایان ناگهانی آن نیز برای عنوان کردن این تشخیص کمک می کند. از دیگر علائم همراه کوری هیستریک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلالات تبدیلی هیستریک نشان دهنده کاستی های عصبی “کارکردی” یا غیرقابل توضیح مانند فلج یا ضایعات حسی هستند که با ضایعات عضوی در سامانه عصبی توضیح داده نمی شوند ، اما همراه یا پس از رویدادهای استرس زا “روان زاد” یا درگیری های احساسی پدید می آیند.

گفتنی است که پس از گذشت بیش از یک سده از نظر بالینی و نظری، ماهیت دقیق چنین اختلالات احساسی که مسئول علائم هیستریک و پیامدهای کارکردی آنها بر سیستم های عصبی مغز دانسته شده اند، هنوز تا اندازه زیادی ناشناخته مانده اند.

 

انتهای خبر

نوشته شده توسط البرزگلستان در چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲:۰۱ ب.ظ

دیدگاه