اسعدی، مدیر بنادر و دریانوردی گلستان از ورود لایروب ها به خلیج گرگان بعد از احداث دایک در آشوراده خبرداد

کدخبر:۶۲۶۳۵

البرز گلستان/ورود لایروب ها به خلیج گرگان بعد از احداث «دایک»| عملیات لایروبی ۱۶ ماه زمان نیاز دارد

اله یار اسعدی، مدیر بنادر و دریانوردی گلستان از ورود لایروب ها به خلیج گرگان بعد از احداث دایک در آشوراده خبرداد و گفت: پروژه احیای خلیج گرگان، ۱۲ الی ۱۶ ماهه است.

اسعدی گفت؛ حدود هفت سال مطالعات در مورد خلیج گرگان و لایروبی کانال های خزینی، آشوراده و چپاقلی انجام شد که ماحصل آن دستور فوری رئیس جمهور برای آغاز عملیات اجرایی به منظور جلوگیری از تشدید خشکی این پهنه آبی بود.

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان افزود: بعد از این دستور سازمان بنادر، اقدامات فنی و مهندسی را آغاز کرده و بروزرسانی هیدروگرافی جزیره و کانال ها، توپوگرافی و نقشه های هوایی انجام شد.

 

وی بیان کرد: مطابق دستور رئیس جمهور، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) به عنوان پیمانکار مشخص و ما تمهیدات این حضور را فراهم کردیم.

 

اسعدی ادامه داد: در حال حاضر با رعایت الزامات محیط زیست، احداث دو دایک(سد خاکی) تعریف شده که محل تخلیه رسوبات حاصل از لایروبی کانال آشوراده خواهد بود.

 

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان گفت: شش دستگاه بیل مکانیکی مشغول احداث دایک هستند که بعد از این مرحله مطابق زمانبندی، لایروب ها به منطقه وارد خواهند شد و عملیات لایروبی آغاز خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: اعتبارات این پروژه به موقع پرداخت شده و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به حساب سازمان بنادر واریز کرده است.

 

اسعدی با بیان این که مشکل تخصیص اعتبار نداریم، اضافه کرد: در همین راستا قراردادی را با قرارگاه منعقد و برای ورود تجهیزات و کارگاه پیش پرداخت های اولیه به استناد الزامات و ملزمات قراردادی فی ما بین واریز شده است.

 

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان توضیح داد: چهار ماه از دستور رئیس جمهور مبنی بر آغاز عملیات لایروبی گذشته و ما منتظر تخصیص اعتبار و ترک تشریفات انعقاد قرارداد بودیم ولی همزمان کار اجرایی را هم آغاز کردیم.

 

طبق گفته وی مبلغ واریزی در مرحله اول ۲۵۰ میلیارد تومان بوده و برای اجرای این پروژه ۱۲ الی ۱۶ ماه به دلیل ملاحظات زیست محیطی در نظر گرفته شده است

نوشته شده توسط البرزگلستان در دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۶:۳۰ ب.ظ

دیدگاه