نقش ارزنده نیروی انتظامی در ۸سال دفاع مقدس /پژوهش و نگارش: سرهنگ علیرضا نصیری رضی معاونت اجتماعی انتظامی گلستان

کدخبر:۴۳۹۴۹

البرز گلستان/نیروی انتظامی از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی که شامل ژاندارمری، کمیته های انقلاب اسلامی و شهربانی بود، نقش بسیار ارزنده ای در دفاع از جبهه های حق علیه باطل داشته است.

در۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ نیروهای عراق با آمادگی قبلی و زمینه سازی مناسب، حمله به مرزهای ایران را در طول نوار مرزی از آبادان تا قصرشیرین آغازکردند. همزمان با این حمله ، هواپیماهای بسیاری از مراکز نظامی و استراتژیک و فرودگاه های ایران و ۱۹ شهر را مورد بمباران قرار دادند که حمله به چند فرودگاه ایران وتعرض زمینی همزمان ارتش بعث به شهرهای غرب وجنوب ایران، جنگ ۸ ساله حکومت صدام حسین علیه ایران آغاز شد.
اهداف عراق در این تهاجم عبارت بودند
۱- حاکمیت بر اروند رود و بازپس گیری سه جزیره ایرانی خلیج فارس به منظور جبران قرار داد ۱۹۷۵ الجزایر
۲- جدا سازی استان خوزستان و الحاق آن به عراق با نام عربستان
۳- تضعیف جمهوری نوپای اسلامی تا مرز سقوط
به منظور دستیابی به این اهداف، عراق یک استراتژی جنگ سریع (سه روزه ) را طراحی کرده بود
این جنگ ۱۹ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چند روز پس از آن اتفاق افتاد که صدام پیمان الجزایر را در برابر دوربین های تلویزیون بغداد پاره کرد.
صدام در نطقی با تأکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروند رود (که وی آن را شط العرب نامید) و ادعای تعلق جزایر ایران به اعراب، جنگ را در زمین، هوا و دریا علیه ایران آغاز کرد.
این جنگ در حالی شروع شد که مردم ایران دوران نقاهت پس از انقلاب را می گذراندند و طبعأ به بازسازی کشور و آرامش و سازندگی می اندیشیدند. نیروهای مسلح نیز به دلیل آن که انتظار جنگ را نداشتند، از آمادگی چندانی برای رویارویی در یک نبرد بزرگ برخوردار نبودند. به همین دلایل، نظامیان عراق در ماه های اول پس از شروع حمله، موفق شدند چند شهر مرزی را در غرب و جنوب ایران تصرف کنند و تنها با جانفشانی و فداکاری های مردم و ارتش ، سپاه و نیروهای انتظامی سابق بود که دشمن به عقب رانده شد .
نیروی انتظامی از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی که شامل ژاندارمری، کمیته های انقلاب اسلامی و شهربانی بود، نقش بسیار ارزنده ای در دفاع از جبهه های حق علیه باطل داشته است.
نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس در لشکر روح الله و در تیپ ایثار در قالب چهل گردان از عزیزان ژاندارمری با بعثی ها درگیر شده بود، همزمان در پشت جبهه نیز وظیفه امنیت شهرها را برعهده داشت که در آن دوران حساس نیروهای ضدانقلاب سعی داشتند تا در شهرها ناامنی ایجاد کنند.
شهدای عزیز ما در دوران دفاع مقدس موید این مطلب هستند که نیروهای انتظامی در آن دوران جانانه جنگیدند و حماسه آفریدند، بیش از ۱۳ هزار شهید در ناجا تقدیم میهن اسلامی شده که بیش از ۸ هزار تن از این شهدای گرامی متعلق به دوران دفاع مقدس است؛ همانطور که می دانید باب شهادت در این نیرو همچنان باز بوده تا جایی که امروز نیز در اقصی نقاط کشور، عزیزان ما در راه دفاع از نظم و امنیت به درجه رفیع شهادت نائل می شوند.
اما پس از دوران جنگ تحمیلی نیز جان بر کفان ولایت بیکار ننشسته و در سنگر خدمت به مردم شبانه روز مشغول جهاد و کار خالصانه هستند به طوری که در روزهای زیادی از سال، از گوشه کنار شهرها و مرزهای ایران اسلامی خبر آسمانی شدن حافظان نظم و امنیت به گوش می رسد.
حال پس از گذشت ۴۰ سال از دوران باشکوه دفاع مقدس، نیروی انتظامی تحت زعامت فرمانده معظم کل قوا “مدظله العالی”، در راستای نیل به پلیس در تراز جمهوری اسلامی گام های استواری برداشته و هوشمندانه در مسیر کمال و بلوغ حرکت می کند.

پژوهش و نگارش: سرهنگ علیرضا نصیری رضی معاونت اجتماعی انتظامی گلستان

نوشته شده توسط البرزگلستان در سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۴:۰۱ ب.ظ

دیدگاه