دکتر غفاری مدیر کل بهزیستی گلستان از برگزاری کارگاه آموزشی شیوع شناسی معلولیت هادر راستای اجرای پایلوت رصد معلولیت ها در بهزیستی استان خبر داد

‍ 🔹️برگزاری کارگاه آموزشی شیوع شناسی معلولیت ها در استان گلستان در راستای اجرای پایلوت رصد معلولیت ها در بهزیستی گلستان🔹️

به گزارش صبح گلستان ،استان گلستان از جمله استانهایی ست که میانگین نرخ معلولیت در آن بیش از میانگین کشوری ست. بر اساس اطلاعات و آمار موجود استان گلستان با دارا بودن نرخ متوسط ۲/۷ درصد در برابر میانگین نرخ معلولیت کشوری که رقمی برابر با ۱/۶ درصد می باشد در برخی حوزه های معلولیت نظیر بینایی در رتبه اول و در حوزه معلولیت جسمی حرکتی در رتبه سوم کشوری قرار دارد. این در حالی ست که تلاش های ویژه ای در راستای آگاهسازی و اطلاع رسانی عمومی شهروندان در برابر معلولیت ها و نحوه پیشگیری از آن توسط سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در جوامع شهری و روستایی بصورت مستمر انجام می شود.
دکتر غفاری مدیر کل بهزیستی استان گلستان با بیان این موضوع گفت: طرح ها، برنامه هایی نظیر آموزش و آگاهسازی خانواده ها،مشاوره ژنتیک، آموزش های پیش از ازدواج،غربالگری معلولیت و…همه ساله و بصورت مستمر از طریق بهزیستی و موسسات تخصصی تحت نظارت در این حوزه انجام می شود اما بدلایل نظیر مشکلات فرهنگی و اجتماعی، ازدواجهای فامیلی، تصادفات و سوانح جاده ای و…متاسفانه در استان گلستان شاهد شیوع بابای معلولیت ها هستیم که این مساله هزینه های نظام اجتماعی را افزایش داده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت نقش سلامت در توسعه نظام اجتماعی، با پیگیری های انجام شده و امعان نظر سازمان بهزیستی کشور،استان گلستان به همراه استان های خراسان رضوی و خوزستان بعنوان استان پایلوت برای اجرای طرح شیوع شناسی معلولیت انتخاب شد که طی سه روز با دعوت از دو تن از اساتید برجسته کشوری در حوزه توانبخشی،آموزش پرسشگران، پزشکان و پیراپزشکان مجری طرح به تعداد یکصد نفر طی روزهای ۸ لغایت ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ در جهت تبیین موضوع صورت پذیرفت.
مدیرکل بهزیستی استان گلستان گفت: در اجرای این طرح که بصورت خانه به خانه انجام میشود، اطلاعات مربوط به معلولین، نوع معلولیت، آثار و پیامدهای معلولیت، پیشرفت معلولیت و…توسط پرسشگران مورد رصد و شناسایی قرار گرفته تا با اتکا به این اطلاعات برنامه ریزی دقیق تر برای ارائه خدمت به معلولین و خانواده های این عزیزان صورت پذیرد.
وی ابراز امیدواری کرد با ارتقاء دانش،آگاهی و مهارتهای زندگی اجتماعی در شهروندان، میتوان در راستای پیشگیری،کنترل و کاهش معلولیت ها گامهای اساسی برداشته و به سلامت نظام اجتماعی کمک نماییم.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در پنج شنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۷:۵۹ ب.ظ

دیدگاه