دکتر فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان :در همه روستاهای بالای یک هزار نفر استان خانه بهداشت وجود دارد

به گزارش صبح گلستان پنجمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان باحضور دکتر چراغعلی سرپرست معاونت سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استانداری ،دکتر فاضل رییس دانشگاه و اعضای کارگروه برگزار شد.
دکتر فاضل در این جلسه گفت :این ادعا گفته می شود سونامی سرطان در پیش است صحیح نیست و شیوع سرطان در سطح دنیا ۲۵۰ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و در کشورمان ۱۴۰ در ۱۰۰ هزار جمعیت است و نسبت به دنیا در کشورمان کمتر است و در استان گلستان ۱۵۰ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و از میانگین کشوری کمی بالاتر است.
وی افزود:سرطان معده در استان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است و در حالی که در استان گلستان ۲۰ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است این میزان در کشور هفت در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.
رییس دانشگاه تصریح کرد: هرم سنی سرطان در استان به سنین پایین تر رسیده است اما مشاهدات همیشه در سنین بالای ۴۰ سال بوده که باید غربالگری را به سنین پایین ۴۰ سال تغییر دهیم.
وی خاطر نشان کرد:براساس میانگین کشوری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۴۰ نفر مبتلا به سرطان هستند که در استان گلستان از میانگین کشوری ۱۰ نفر بیشتر به سرطان مبتلا می شوند.
وی بحث تغذیه، کم تحرکی ،سیگار،مواد مخدر، الکل و نوع غذای مصرفی در بروز سرطان بسیار موثر است.
وی ادامه داد:در آزمایشات خاک و زیست محیطی آزمایشاتی انجام شده و گفته می شد با توجه به وجود برخی سموم در خاک بروز سرطان در شرق استان بیشتر است.
اینکه سمومی را در خاک پیدا کنیم کار بسیار سختی است و مطالعه طولانی لازم دارد.
وی تاکید کرد:در همه روستاهای بالای یک هزار نفر استان خانه بهداشت وجود دارد و به طور قطع آموزش به مردم از بروز بیماری ها جلوگیری می کند و از مرگ ومیر می کاهد.

نوشته شده توسط البرزگلستان در یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

دیدگاه