چوپانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان از آمادگی استان منگستائو قزاقستان جهت تامین ۵۰۰ هزار تن ذرت استان گلستان خبرداد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به توافقات صورت گرفته بین دو استان گلستان و منگستائو قزاقستان، گفت: در استان منگستائو مراتع طبیعی زیادی وجود دارد که با پیشنهاد طرف قزاق می توان از ظرفیت تحصیل‌کردگان گلستانی در کشت فراسرزمینی و اصلاح نژاد دام ها در این استان استفاده کرد.

«علی‌محمد چوپانی»  اظهار کرد: با اشباع شدن برخی از محصولات در کشور، باید توسعه صادرات را در پیش بگیریم. توسعه صادرات نیازمند برقراری روابط اقتصادی مناسب با کشورها همسایه است.

وی با اشاره به اینکه وقتی به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شویم، قطعا اثربخشی ما هم در منطقه افزایش می یابد، افزود: جلوگیری از صادرات برخی از کالاها در برخی مقاطع زمانی، نارضایتی کشورهای وارد کننده کالا از کشورمان را به دنبال داشت. این کشورها اعلام کردند که مصرفشان را بر اساس تولیدات ما تنظیم کردند اما در برخی از مواقع به دلایلی صادرات قطع می شود و با چالش مواجه می شوند.

نیاز کشورهای همسایه به بازار وارداتی پایدار

چوپانی با بیان اینکه این کشورهای همسایه به بازار پایدار وارداتی نیازمند هستند، تصریح کرد: سیاست های کلان اقتصادی کشور باید بر اساس بازارهای هدف (۱۱ کشور همسایه) شکل گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان بیان کرد: وقتی بازاری از دست می رود، کشور دیگری جایگزین می شود و بدست آوردن مجدد بازار، بسیار مشکل است.

سفر هیات گلستانی به منگستائو قزاقستان

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیر هیات گلستانی به منگستائو قزاقستان، گفت: کشور قزاقستان ۱۸ میلیون نفر جمعیت و ۲٫۵ میلیون هکتار مساحت دارد. سطح روابط تجاری ایران با قزاقستان ۷۶۰ میلیون دلار است.

چوپانی بیان کرد: پخش هایی از استان منگستائو این کشور دارای مراتع زیاد برای چرای طبیعی گوسفندان است. در سفر هیات گلستانی به این استان، آنها پیشنهاد داشتند که ما گوشت گوسفند را از آنها تهیه کنیم و استان ما گوشت مرغ و ماهی را در اختیار آنها قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان اظهار کرد: یکی دیگر از درخواست های آنها این بود که حاضر هستند یک گله ۶۰۰ هزار راسی گوسفند را در اختیار ایران قرار دهند تا به شکل مشارکتی نگهداری و ما کار اصلاح نژاد روی آنها انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در این سفر تفاهم نامه خوبی به امضا رسید، گفت: در این تفاهم نامه درخصوص تبادل دانشجو بین دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دانشگاه آنها، ایجاد خط پرواز هوایی بین دو استان، رونق گردشگری و پذیرش و ارائه خدمات درمانی به مردم استان منگستائو در گلستان موافقت شد. مدیران منگستائو همچنین پیشنهاد کردند که استان گلستان پایانه صادراتی را برای توزیع انواع میوه، سبزی و صیفی‌جات و گوشت مرغ در سراسر قزاقستان، در این استان ایجاد کند.

ایجاد کانال بانکی برای مراودات مالی دو طرف

وی افزود: در این سفر توافق شد که “میر بیزنس بانک” که بانک ملی ایران در مسکو است، به یکی از بانک های بزرگ قزاقستان، کارگزاری دهد تا مروادات مالی توسط این بانک ها انجام بپذیرد. مراودات دو طرف هم بر اساس پول ملی کشورها انجام خواهد گرفت.

چوپانی ادامه داد: با توجه به نیاز گلستان به ۵۰۰ هزار تن ذرت، این استان آمادگی خود را برای تامین این میزان ذرت اعلام کرد. یکی دیگر از موضوعات مطرح شده از سوی طرف قزاق، وارد کردن گندم به گلستان و تبدیل آن به آرد و سپس صادرات آن به کشورهای همسایه بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان خاطرنشان کرد: وزارت خارجه کشور ما اعلام کرد که حاضر است ویزای فرودگاهی به قزاق ها بدهد و طرف قزاق نیز اعلام آمادگی کرد که از طریق سرکنسول خود ظرف ۴۸ ساعت ویزا صادر کند. در این راستا در حال حاضر دو طرف به تعهدات خود عمل می کنند.

ابراز امیدواری از افزایش حجم مراودات تجاری 

وی ابراز امیدواری کرد که با برقراری خط پروازی بین دو استان، حجم مراودات تجاری بین دو طرف بسیار زیاد شود و فضای خوبی برای فعالیت بازرگانان و کشت فراسرزمینی و اصلاح نژاد دام ها برای تحصیل‌کردگان استان گلستان فراهم شود.

چوپانی خاطرنشان کرد: با برقرای این خط پروازی می توان با یک ساعت و نیم پرواز به این استان رفت. در حال حاضر باید ابتدا به آذربایجان و از آنجا به آستانه یا آکتائو پرواز کرد که این کار هزینه زیادی دارد.

نوشته شده توسط البرزگلستان در شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

دیدگاه