غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان:امکان کلنگ‌زنی و اجرای پروژه جدید وجود ندارد/ پروژه‌هایی که زودتر تکمیل می‌شوند در اولویت نخست قرار می گیرند

البرز گلستان/میرمحمد غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان پیش از ظهر امروز در دومین جلسه شورای اداری شهرستان کردکوی، اظهار کرد: متأسفانه وضعیت عمومی کشور از لحاظ منابع اعتباری و مالی به‌واسطه فشارهای استکبار جهانی به‌ویژه آمریکا مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه امروز آمریکا چهره دورویی و نیرنگ خود را بیش از پیش آشکار کرده است، تصریح کرد: استکبار جهانی به‌ویژه آمریکا همیشه به‌دنبال منافع خود بودند و برای روبه‌رو کردن جمهوری اسلامی با چالش‌های جدید از هیچ کوششی دریغ نکردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان ادامه داد: دشمنان طی سه سال گذشته فشارهای اقتصادی بسیاری را به ما تحمیل کرده و با اعمال تحریم‌های جدید تصور می‌کنند، می‌توانند عرصه را بر ما تنگ کنند حال آنکه ملت ایران در سخت‌ترین شرایط مشکلات را از پیش روی برداشتند.

غراوی با اشاره به خروج آمریکا از برجام متذکر شد: در شرایط فعلی که کشورهای غربی درصدد محدود کردن ما هستند باید وحدت و همبستگی را بیش از پیش کنیم و همه جناح‌های سیاسی نیز فارغ از نوع تفکر و گرایش سیاسی در راستای توسعه کشور با یکدیگر وفاق و همدلی داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت در سال‌های اخیر برای جلوگیری از توقف توسعه در کشور تصمیم گرفت بخشی از مطالبات پیمانکاران در دستگاه‌های دولتی را از طریق اسناد خزانه اسلامی تأمین ‌کند، بیان کرد: هر چه زمان می‌گذرد حجم اسناد خزانه اسلامی بیشتر از اعتبارات نقدی که در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد، می‌شود به همین دلیل است که عمده دستگاه‌های اجرایی برای اجرای پروژه‌های مهم خود در سطح استان و شهرستان دچار مشکل هستند.

*امکان کلنگ‌زنی و اجرای پروژه جدید وجود ندارد/ کشاورزی مهم‌ترین شاخصه توسعه در کردکوی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان ادامه داد: با توجه به شرایط امروز کشور باید بهره‌مندی از منابعی که در اختیار ما قرار می‌گیرد افزایش یابد و از ائتلاف منابع جلوگیری شود.

غراوی با بیان اینکه اواخر این ماه توزیع اعتبارات سال ۱۳۹۷ در شهرستان‌های استان آغاز می‌شود، تأکید کرد: برای استفاده بهینه از حداقل اعتبار شهرستان باید پروژه‌های اجرایی اهم و  مهم شود و پروژه‌هایی که زودتر تکمیل می‌شوند در اولویت نخست قرار گیرند.

وی متذکر شد: تخصیص منابع برای پروژه‌ها با توجه به پیشرفتی که دارند انجام می‌شود تا علاوه‌بر استفاده بهینه از منابع، بهره‌برداری آن طولانی شود، از طرفی در شرایط فعلی از کلنگ‌زنی و اجرای پروژه جدید نیز باید پرهیز کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به شعار امسال اشاره کرد و گفت: در شرایط امروز که با کمبود منابع مالی مواجه‌ایم و در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کرده‌اند یکی از اقدامات مهم توجه به تولید داخل است تا از این طریق درآمد سرانه افزایش یابد.

غراوی با بیان اینکه با توجه به اراضی زیرکشت، کشاورزی یکی از مهم‌ترین شاخصه توسعه در شهرستان کردکوی محسوب می‌شود، ابراز کرد: بیشترین درآمد تولید ناخالص داخلی در شهرستان کردکوی به کشاورزی اختصاص دارد که باید این سهم ارتقاء داده شود و در کنار آن باید تلاش شود با فعالیت‌های دیگر مانند صنعت، معدن و تجارت و بازرگانی رشد تولید ناخالص داخلی را در شهرستان ارتقاء یابد.

وی با اشاره به اینکه همه بخش‌های تأثیرگذار در رشد و توسعه شهرستان کردکوی باید میزان سهم خود را در رشد تولید ناخالص داخلی مشخص کنند، یادآور شد: ما باید تلاش کنیم این سهم را با یک استراتژی خوب ارتقاء دهیم که در صورت تحقق این مهم به تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری و … کمک خواهیم کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به معارفه شهردار جدید کردکوی اشاره کرد و اذعان کرد: شهردار جدید کردکوی از نیروهای متخصص و کاردان هستند که در شهرهای بزرگ خدمت کردند و در مدیریت شهری منشأ اثر بودند.

غراوی ادامه داد: در سال گذشته ۱۰۷ میلیارد تومان از منابع ملی بین شهرداری‌های استان گلستان توزیع شد و به ۳۳ شهر اختصاص یافت که این میزان تا پایان سال با پیگیری استاندار و معاون عمرانی وقت وزارت کشور به ۱۴۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافت که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۳۲ درصدی همراه بوده است.

وی با بیان اینکه بودجه شهرداری کردکوی در سال ۱۳۹۵، ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود که ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان آن محقق شد و در کنار آن در همان سال از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک‌های دولتی بهره‌مند شدند، بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ حدود ۶۵ درصد از از درآمدهای شهرداری کردکوی از منابع دولتی گرفته شد که در سال ۱۳۹۶ هم بودجه مصوب شهرداری کردکوی ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و در کنار آن از ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک ملی و استانی برخوردار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان درآمد سرانه هر شهروند کردکویی در سال ۱۳۹۶ را ۲۱۳ هزار و ۱۳۴ تومان اعلام کرد و افزود: انتظار است شهردار جدید کردکوی در سال ۱۳۹۷ درآمد سرانه را ارتقاء دهند و به ۳۰۰ هزار تومان برسانند و به درآمدهای پایدار اتکا داشته باشند.

غراوی بودجه مصوب شهرداری کردکوی در سال‌جاری را ۱۱ میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: بودجه سال ۱۳۹۷ شهرداری کردکوی با رشد ۲۳ درصد همراه بوده است.

*بدهی شهرداری کردکوی نتیجه نظارت ضعیف شورای شهر و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان بود

وی با بیان اینکه یکی از موراد نگران‌کننده در شهرداری کردکوی بدهی‌های گذشته است که در زمان تصدی شهرداران گذشته برای شهر به ارث رسیده، تصریح کرد: بخشی از این بدهی‌ها به‌دلیل عدم نظارت شورای اسلامی شهر بر عملکرد شهردار اتفاق افتاده که معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار هم که وظیفه نظارت بر شورای اسلامی و شهردار را داشت متاسفانه در آن زمان بنا به دلایلی نظارت کامل نداشت و تخلفات متعددی در شهرداری کردکوی رخ داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان  تأکید کرد: وقتی درآمد سالانه شهرداری به ۶ میلیارد تومان نمی‌رسد نباید ۸ میلیارد تومان بدهی داشته باشد.

غراوی در پایان ابراز کرد: از شهردار جدید کردکوی انتظار دارم تمام امور را قانونمندانه پیگیری کنند و به جز بودجه مصوب، هیچ خرده‌فرمایش را از هیچ یک از اعضای شورای شهر کردکوی نپذیرد و با قدرت تمام از اختیارات قانونی خود در راستای ایفای وظیفه استفاده کند، اعضای شورای شهر هم از اقداماتی که شائبه اعمال نظر و سوء‌استفاده بر شهردار را دارد پرهیز کنند./فارس

نوشته شده توسط البرزگلستان در پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱:۰۳ ب.ظ

دیدگاه