ظریف در اروپا؛ از پیاده روی با کری تا تحکیم مناسبات با قاره سبز

به گزارش پایگاه خبری البرز گلستان به نقل از ایرنا،چهارشنبه شب دعوت از وزیر خارجه ایران به اروپا همزمان با آغاز مذاکرات هسته ای نشانگر تلاش طرفین برای توسعه روابطی است که در پی تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان در سالهای اخیر رو به سردی و حتی یخبندان گراییده بود.

اکنون ظریف و همتایان اروپایی اش در تلاش هستند ورای مذاکرات هسته ای، به اشتیاق غرب به ویژه اتحادیه اروپا برای داشتن رابطه هرچه بهتر با تهران بویژه در ابعاد سیاسی و اقتصادی پاسخ دهند.

ظریف که روز چهارشنبه در ژنو برای دیدار با جان کری وزیر خارجه امریکا بسر می برد، قرار است فردا ژنو را به مقصد برلین برای دیدار با فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی خود ترک کند.

ظریف پس از آن عازم بروکسل می شود تا با خانم فدریکا موگرینی مسول جدید اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کند.

فرانسه مقصد بعدی ظریف است تا با لوران فابیوس همتای خود دیدار و گفت و گو کند؛ آنهم در شرایطی که این روزها پاریس به دلیل حادثه تروریستی اخیر در دفتر مجله شارلی ابدو به کانون بحران و متاسفانه توهین به مقدسات دینی مسلمانان تبدیل شده است.

بررسی آخرین تحولات مربوط به روابط ایران و اتحادیه اروپا و راههای پیش رو برای تقویت این مناسبات، گفت وگو درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته ای و ضرورت بهره برداری از فرصت استثنایی حاضر برای حل وفصل نهایی این بحران ساختگی از محورهای دیدارهای ظریف با اشتاین مایر، موگرینی و فابیوس است.

گفت وگو درباره روشهای تقویت مناسبات در حوزه های مختلف مورد علاقه ایران و اروپا، ضرورت اجماع جهانی پیرامون مبارزه اساسی و همه جانبه و بدون تبعیض با تروریزم، افراط و خشونت به عنوان نگرانی مشترک ملتها و پیروان مذاهب و ادیان مختلف از دیگر محورها خواهد بود.

همچنین ضرورت اجتناب از توهین به مقدسات پیروان مذاهب و ادیان به هر دلیل و بهانه و بررسی تحولات منطقه ای و ضرورت توقف حمایتهای علنی و غیر علنی برخی طرفهای منطقه ای و فرامنطقه ای از گروههای شناخته شده تروریستی و خشونت طلب به منظور تقویت ثبات و امنیت در منطقه، دیگر محورهای سفر اروپایی ظریف را شکل می دهند.

وزیر امور خارجه ایران هم اکنون یعنی چهارشنبه شب به وقت محلی در شهر ژنو سوییس در حال انجام سومین دور مذاکرات هسته ای خود با جان کری است.

ظریف و کری پس از دور دوم مذاکرات خود، ١٠ دقیقه خارج از هتل ماندارین ژنو پیاده روی کردند.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در پنج شنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۴:۳۹ ق.ظ

دیدگاه