اداره کل دامپزشکی استان گلستان اعلام کرد:عرضه و فروش شیر خام به هر شکل و در هر قالب در مراکز لبنی سنتی ممنوع و غیر بهداشتی است

فروش شیر خام غیر بهداشتی و مورد تایید دامپزشکی نیست

البرز گلستان/دکتر بایرام گلدی پوری معاون سلامت دامپزشکی استان گفت : عرضه و فروش شیر خام به هر شکل و در هر قالب در مراکز لبنی سنتی ممنوع و غیر بهداشتی است .

پوری اظهار  داشت: مراکز لبنی سنتی که در سطح استان مشغول به فعالیت هستند فقط مجار به تحویل انواع لبنیات سنتی هستند و به هیچ عنوان مجاز به تحویل مستقیم شیر خام به شهروندان نیستند . معاوون سلامت دامپزشکی استان افزود: شایع ترین بیماری که می تواند از این طریق به انسان منتقل گردد تب مالت و سل است .

معاون سلامت دامپزشکی استان بیان داشت: صحبت های غیر فنی ای  که در جامعه در خصوص شیر های صنعتی از سوی برخی افراد فرصت طلب شایع شده است باعث شده در چند سال اخیر برخی افراد به سمت استفاده از شیر خام روی بیاورند که این امر سلامت جامعه بشری را به مخاطره می اندازد .

پوری اذعان داشت: در سال های اخیر با هماهنگی بین بخشی با سایر ادارات طی بازدید های مشترک چندین فقره پرونده علیه افرادی که اقدام به عرضه شیر خام می نمودند تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است .

دکتر پوری در پایان گفت : شهروندان می توانند در صورت مشاهده این گونه تخلفات بهداشتی موارد را از طریق تلفن ۱۵۱۲ به دامپزشکی استان اعلام نمایند .

باکتری بروسلوز که عامل بیماری تب مالت می باشد در دمای معمولی جوشاندن در منزل به راحتی  از بین نمیرود و توصیه ما به تمام شهروندان این است که از خرید شیر خام اجتناب نمایند .

تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که می تواند از طریق شیر خام به انسان منتقل گردد و علائمی همچون تب ، سردرد،عرق فراوان ، لرز ، خستگی و بی اشتهایی در انسان ایجاد کند

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان گلستان

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در دوشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۹:۳۲ ق.ظ

دیدگاه