رئیس کل دادگستری گلستان از فعالیت ۳۶۰ دیده بان جهت حساس کردن جامعه نسبت به موضوع پیشگیری از وقوع جرم خبرداد

photo_2018-01-28_15-56-50

تدوین ۱۵ برنامه ملی برای افزایش مشارکت مردم در پیشگیری // فعالیت ۲۳ هزار دیده بان پیشگیری در کشور//
البرز گلستان/نخستین همایش استانی هدایت راهبردی و سازماندهی دیده بانان پیشگیری در گلستان برگزار شد .
مدیر کل مشارکت های مدنی قوه قضائیه امروز در این همایش از تدوین ۱۵ برنامه ملی برای افزایش مشارکت مردم در پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و گفت : این برنامه ها به معاونت های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور برای اجرا در سال ۹۷ ابلاغ شده است .
سید علی اصغر رفاهی افزود : مهم ترین این طرح ها که سال اینده به صورت جدی در دستور کار قوه قضاییه قرار دارد طرح دیده بانان پیشگیری است .
رفاهی افزود : در قالب این طرح افراد با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مردمی ( سجام ) برای مشارکت در کاهش اسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ثبت نام می کنند.
به گفته رفاهی ، این افراد پس از ثبت نام در این سامانه گزینش می شوند و آموزش می بینند تا آسیب‌ها، جرائم و بزه کاری‌های موجود در محل زندگی خود را که از چشم قانون دور مانده است شناسایی و در سامانه پیشگیری ثبت کنند.
وی افزود : گزارش‌های این افراد پس از ثبت، بررسی و در صورت نیاز برای انجام اقدامات قضایی ، انتظامی یا پیشگیرانه به دستگاه های مربوطه فرستاده می شود .
مدیر کل مشارکت های مدنی قوه قضائیه گفت : هم اکنون ۲۳ هزار نفر به عنوان دیده بان پیشگیری در کشور فعالیت می کنند
رفاهی ، توانمند سازی سازمان های مردم نهاد ، تشکیل و راه اندازی بنیاد صیانت از خانواده ، توانمند سازی دهیاران ، اعضای شوراهای شهر و روستا و استفاده از ظرفیت مساجد را از دیگر برنامه هایی این معاونت در راستای افزایش مشارکت های مردمی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم برشمرد .
رئیس کل دادگستری گلستان هم در این همایش گفت: تجربه نشان داده است هر جا مردم پای کار بیایند موفقیت هم حاصل می شود.
هادی هاشمیان افزود : با استفاده از همین تجربه سال گذشته دادگستری گلستان بستر را فراهم کرد که در قالب آن اقوام مختلف برای پیشگیری از وقوع جرم به کمک دستگاه قضایی آمدند و نتیجه ی آن کاهش ۲۰ هزار پرونده در سال گذشته بود .
هاشمیان با بیان این که ۳۶۰ دیده بان پیشگیری در گلستان فعالیت می کنند افزود : در این طرح به دنبال استفاده از ظرفیت های مردمی و حساس کردن جامعه نسبت به موضوع پیشگیری از وقوع جرم است .
وی تاکید کرد : این افراد حق برخورد با مردم را ندارند و کارشان فقط گزارش دهی است.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در شنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۹:۰۴ ق.ظ

دیدگاه