بهروز کریمی مدیر انجمن سرگرمی‌های نمایشی ایران و رئیس انجمن بین‌المللی شعیده‌بازان:برگزاری نخستین جشنواره ملی شعبده بازی و تردستی کشور اتفاقی است که می‌تواند به رشد این هنر در کشور کمک کند

بهروز کریمی مدیر انجمن سرگرمی‌های نمایشی ایران و رئیس انجمن بین‌المللی شعیده‌بازان : برگزاری هرگونه جشنواره و مسابقه شعبده‌بازی بدون مجوز ارشاد غیرقانونی است


 • البرز گلستان/به گزارش ایران تئاتر، بهروز کریمی هنرمند و شعبده‌باز پیشکسوت و شناخته شده کشورمان با بیان اینکه چندی پیش افرادی در استان فارس بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به برگزاری جشنواره شعبده‌بازی کردند و به افراد شرکت کننده نیز دیپلم‌های افتخار داده‌اند، گفت: برگزاری هرگونه جشنواره و مسابقه‌ای در زمنیه شعبده‌بازی، قطعا نیازمند اخذ مجوز از شورای نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و  چنانچه کسانی در این زمینه اقدامی کرده‌اند کارشان قانونی نبوده و دیپلم‌های افتخاری داده شده به شرکت کننده‌ها نیز فاقد اعتبار است.

  کریمی درباره ضرورت دریافت مجوز برای اجرای شعبده‌بازی عنوان کرد: اگر ما بر دریافت مجوز اصرار می‌کنیم به این دلیل است که افرادی بدون مجوز شعبده‌بازی می‌کنند در وهله اول خودشان هم از نظر مالی و هم از نظر اعتباری لطمه می‌خورند. بعد اینکه به طور معمول در بازبینی‌ها پیشنهادهایی به هنرمندان داده می‌شود و نقص‌های کارشان گرفته می‌شود و حتی باعث نوآوری‌هایی هم در کار افراد می‌شود. ضمن اینکه عده‌ای هم که بدون مجوز شعبده‌بازی می‌کنند کسانی هستند که کارشان از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

  او در این‌ رابطه اضافه کرد: شعبده‌بازانی که در این رقابت‌ها و جشنواره‌ها شرکت می‌کنند نباید فراموش کنند که مقام آوردن خیلی مهم نیست بلکه خوب کار کردن مهم است.

  این شعبده‌باز قدیمی و مطرح کشورمان که چندی پیش بعنوان مشاور امور سرگرمی‌های نمایشی استان البرز نیز منصوب شد، همچنین از برگزاری نخستین جشنواره ملی شعبده بازی کشور با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده نزدیک خبر داد.

  موسس اولین و تنها آموزشگاه مجاز هنری شعبده‌بازی در ایران درباره برگزاری این جشنواره به ایران تئاتر گفت: در حال حاضر مشغول تامین اعتبار برگزاری این جشنواره هستیم و پس از تامین اعتبار این جشنواره با هدف نزدیکی و ایجاد وحدت بین گروه‌های نمایشی همسو، شناسائی و کشف استعدادهای جوان و تبادل تجربه شعبده‌بازان در سطح کشوری برگزار خواهد شد.

  مدیر انجمن سرگرمی‌های نمایشی ایران با بیان اینکه برگزاری نخستین جشنواره ملی شعبده بازی و تردستی کشور اتفاقی است که می‌تواند به رشد این هنر در کشور کمک کند، خاطر نشان کرد: ما در کشورمان استعدادهای بسیار خوبی در زمنیه شعبده‌بازی داریم و این جشنواره فرصتی است تا این افراد شناسایی شده و به آنها آموزش داده بشود. چراکه اگر در این زمینه استعدادیابی به درستی صورت بگیرد و سرمایه‌گذاری مناسبی هم انجام بشود علاوه بر اینکه از وجه سرگرمی در کشور ایجاد انگیزه می‌کند باعث می‌شود تا هنر شعبده‌بازی دوباره به جایگاه واقعی خود برسد.

  مدیر مؤسسه هنری پریستو در پایان درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بعد از ماه محرم و صفر قرار است یک تور شعبده‌بازی در استان خوزستان برگزار کنیم که در این برنامه چند نفر از شعبده‌بازان بین‌المللی هم به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۳:۰۷ ب.ظ

دیدگاه