دکتر سیدمناف هاشمی استاندار گلستان در دیداربا استاندار قیزیل اوردا قزاقستان:گلستان دروازه ورودی قزاقستان به جمهوری اسلامی ایران/ستر خوبی برای تقویت روابط تجاری

 راه آهن ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان نقطه تقویت مراودات تجاری گلستان و قیزیل اوردا است

 

البرز گلستان استاندار گلستان با اشاره به مشترکات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان، اظهار کرد: راه آهن ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان نقطه تقویت مراودات تجاری گلستان و قیزیل اوردا است و این مسیری است که ارتباطات تجاری ما با آسیای میانه را افزایش می دهد.

دکتر سید مناف هاشمی در دیدار با کریم بک کوشربایف، استاندار قیزیل اوردا قزاقستان، ضمن خیر مقدم به هیات قزاقستانی، ابلاغ سلام دولت جمهوری اسلامی، ریاست محترم جمهوری و مردم استان، تصریح کرد: ما علاقه مند به افزایش مناسبات تجاری مشترک هستیم و می خواهیم روابط سالیان گذشته خصوصاً ۱۰ سال اخیر تقویت شود.
وی افزود: رفع مختصر چالش های فی مابین می تواند موجب تقویت روابط اقتصادی دو طرف می شود.
وی با بیان ظرفیت های دو طرف، خاطر نشان کرد: ظرفیت های خوبی در حوزه انرژی، کشاورزی، نفت و گاز در دو طرف وجود دارد و تجربیات ما در حوزه آبزیان و میگو و خاویار قابل استفاده است چرا که ما در این زمینه تجریبات خوبی داریم.
دکتر هاشمی، گلستان را دروازه ورودی قزاقستان به جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآور شد: امیدواریم گلستان بتواند بستر خوبی برای تقویت روابط تجاری باشد.
همچنین در این دیدار استاندار قیزیل اوردا با اشاره به تحریم های جهانی علیه ایران، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است علی رغم تحریم های بین المللی سر پا بایستد، توسعه یابد و با اجرای اقدامات اساسی، الگویی برای سایر کشور ها باشد.
کریم بک کوشربایف با بیان اینکه طی دوهفته گذشته آقای نورسلطان نظربایف ،رئیس جمهوری قزاقستان دیداری از استان قیزیل اوردا داشتند و سلام گرمی را برای مسئولان و مردم استان گلستان فرستادند، تصریح کرد: قیزیل اوردا به نوعی تمامی عناصر جدول مندلیف را در خود جای داده و ما توانسته ایم در زمینه کشاورزی و سیستم های آبیاری به توسعه خوبی دست یابیم.
وی افزود: ایران سالانه ۳ میلیون تن واردات برنج دارد و ما این آمادگی را داریم که برنج مورد علاقه ایرانیان را کشت، تولید و ارسال کنیم.
وی یادآور شد: مردم ما به میوه و سیفی جات شما علاقه مند هستند و ما علاقه داریم این محصولات را از شما داشته باشیم.
استاندار قیزیل اوردا ضمن دعوت از استاندار گلستان جهت سفر به قزاقستان، گفت: اولین پایگاه فضایی در بایکونور و واقع در این استان است و ما آثار باستانی بسیار زیبایی داریم و از سفر هیات ایرانی و استان گلستان به استان قیزیل اوردا استقبال می کنیم.
گفتنی است در این سفر ، بغداد امریف سفیر قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت.

لازم به ذکر است مقرر گردیده پس از نشست مشترک استانداران و هیات های دو استان گلستان و قیزیل اوردا، تفاهم نامه همکاری امضا شود.

 

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۴۸ ق.ظ

دیدگاه