دکترفرزین مدیرکل دفتر مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت کشور: امروز می‎توانیم برای بسیاری از مسائل مراقبت‎ها و عناوین خدمات روستایی حرفی برای گفتن داشته باشیم

البرز گلستان/دکترکوروش فرزین مدیرکل دفتر مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت صبح امروز در نخستین همایش کشوری تجارب برگزیده حوزه بهداشت که در گرگان برگزار شد، اظهار داشت: با وجود مشکلات اقتصادی که کشور داشت، با توجه به حمایتی که وجود داشت در دهه ۶۰ توانستیم خدمات ارزشمندی به مردم کشور ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: در دهه ۶۰ بیش از ۵۰ درصد خانه بهداشت در سیستم پی.اچ.تی توانستیم در کشور عملیاتی کنیم و این تجربه موفق منجر شد که بتوانیم به نتایج خوبی برسیم.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت یادآور شد: سال ۷۴ تشکیل بیمه سلامت را داشتیم و سازمان نگرش درمانی بود و نگرش بهداشتی برایش مدنظر قرار نگرفته بود.

فرزین با بیان اینکه مراحل مختلف سیر و هزینه درمان در بیمه سلامت دیده نشده بود، افزود: با تشکیل وزارت کار و تعاون، زیرمجموعه آن قرار گرفت و تا سال ۱۳۹۶ به بیمه خدمات درمانی ملحق شد و عنوانش به بیمه سلامت تغییر کرد و اساسنامه با پیشگیری و غربال‌گیری عمومی تغییراتی به آن حاکم شد. تغییر نگرش از حوزه درمان به بهداشت برای نخستین بار محقق شد و این امر منجر شد که به حوزه روستایی توجه شود.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت یادآور شد: امروز می‎توانیم برای بسیاری از مسائل مراقبت‎ها و عناوین خدمات روستایی حرفی برای گفتن داشته باشیم و در برنامه پنجم و ششم تغییراتی انجام شده اما هنوز نتوانستیم سیاست‎هایی که مدنظر است، برسیم.

وی گفت: در حوزه درمان تغییرات چندانی از دهه ۴۰ نداشتیم و پس از انقلاب با حجم بیماری‎ها که هزینه‎های زیادی به ما تحمیل می‎کرد رو‌به‌رو کرد.‌ طرح تحول در حوزه دولتی به‌ویژه بستری، میزان پرداخت مردم را کاهش دهد و این روند ادامه نخواهد داشت مگر اینکه فرآیندها را اصلاح کنیم.

فرزین اظهار داشت: امسال پس از پیگیری‎های حوزه بهداشت و سلامت برای نخستین بار بسته‎ای که محقق شد ارجاع الکترونیکی سطح یک و دو بیمار بود که فردا در استان گلستان آغاز می‎شود. امید داریم این اتفاق در گلستان بتواند بسترسازی برای اجرای آن در کل کشور باشد که بستر آن در کل کشور فراهم شده است.

نوشته شده توسط البرزگلستان در شنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۸:۱۲ ق.ظ

دیدگاه