حجت الاسلام عامری رئیس دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گلستان:عید فطر جشنی برای توجه دل ها به سمت خدا است

البرز گلستان/به نقل از روابط عمومی دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گلستان، حجت الاسلام ابوالفضل عامری، در راستای فرا رسیدن عید سعید فطر، درجمع خبرنگاران استان اظهار کرد: عید فطر یکی از اعیاد مهم مسلمانان به شمار می آید، مردم در این روز نماز عید برگزار کرده و به پاس توفیق روزه داری ماه مبارک رمضان بر درگاه خداوند شکر می گزارند و در سراسر بلاد مسلمین جشن و شادی برقرار است.

وی در خصوص فضیلت عید سعید فطر، افزود: عید، روزی است که خداوند برای جوایز رحمانی و انعام رحیمی خود از میان روزها برگزید، روزی که بندگان بعد از یک ماه اعتراف به بندگی و طلب آمرزش و عرض نیاز و تمنا، فراتر از ظن و گمانشان اعطا می کند.

رئیس دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گلستان عید فطر را عید اولیاء الله و روزه داران دانست و اظهار کرد: روزه داران گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و در این روز فرا خوانده می شوند تا جوایز و هدایا را دریافت کنند.

وی با بیان حدیثی از امام صادق(ع)، تصریح کرد: زمانی که صبح روز عید فطر فرا می رسد منادی «از آسمان» ندا می کند، صبح زود به دنبال گرفتن جوایزتان باشید.

حجت الاسلام عامری با اشاره به زکات فطره، گفت: کسی که موقع غروب یعنی قبل از غروب شب عید فطر گرچه چند لحظه باشد بالغ و عاقل و هوشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریبا ۳ کیلوگرم است گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها بمستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد کافی است.

وی افزود: اگر زکات فطره را به یکی از هشت مصرفی که سابقا برای زکات مال گفته شد برسانند کافی است.

رئیس دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گلستان اظهار کرد: انسان باید زکات فطره را بقصد قربت یعنی برای انجام فرمان خداوند عالم بدهد و موقعی که آن را می دهد، نیت دادن فطره کند.

وی با بیان اینکه عید فطر، روز جشن همه مسلمانان، بخصوص روزه دارانی است که بخوبی به وظیفه الهی و بندگی خود عمل کرده و باید منتظر دریافت پاداش باشند، تصریح کرد: صحنه نماز عید فطر و حضور در مساجد، یادآور صحنه قیامت و حضور در پیشگاه عدل الهی و دریافت پاداش بهشت است.

حجت الاسلام عامری صله رحم را یکی از برنامه های مهم در ایام عید فطر اعلام کرد و گفت: دین مبین اسلام سفارش زیادی بر صله رحم و ارتباط با خویشان دارد و شدیدا با قطع رابطه با اقوام مخالفت کرده است، خداوند برای کسانی که صله رحم می کنند پاداش فراوانی قرار داده است.

وی افزود: اکنون پس از یک ماه مهمانی خدا، وارد عید اولیاء الله می شویم، ا دستاوردها و رهاوردهایی از این سفر معنوی روبه رو خواهیم شد که حفظ آنها، برای شروع دوباره زندگی معنوی، بسیار ارزشمند بوده است و فراموشی آنها بستر سقوط را برایمان به ارمغان می آورد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گلستان یاد و ذکر خدا، قرائت روزانه قرآن، نماز اول وقت، روزه داری، یاد فقرا، یاد مرگ، دوری از گناه و آلودگی های روحی و روانی، توسل به اهل بیت(ع)، دوری از پرخوری، حفظ حرمت ها، هم نشینی با خوبان، دوری از شب نشینی های بیهوده و مملو از لهو و لعب، دوری از غیبت، دوری از دروغ گویی، انتظار اوقات نماز و …. را از  دستاوردهایی این ماه با عظمت دانست.

وی اظهار کرد: نماز عید فطر، با معنویت خاصی که دارد، دل ها را متوجه خدا می کند، حالت توبه و استغفار در دل ها ایجاد می سازد و مستحب است که انسان، پیش از نماز عید، غسل کند، دعاهای خاصی را بخواند و درفضای باز و در زیر آسمان به نماز بایستد.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در دوشنبه, ۰۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۵ ب.ظ

دیدگاه