رضوانی مدیر کل زندانهای استان گلستان خبرداد:با اعلام بعضی از علما زکات فطریه به خانواده زندانیان تعلق می گیرد

البرز گلستان/علیرضا رضوانی مدیر کل زندانهای استان گلستان به مناسبت هفته قوه قضائیه  امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان شرکت  و ضمن بیان برنامه و عملکرد اداره کل زندانها به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه پاسخ داد

رضوانی در این نشست  ضمن بیان اینکه در ایام لیالی قدر امسال بیش ۱۱۴۲ نفر زندانی به مرخص رفتند ظهار کرد: نگاه حاکمیت نباید نگاه حاکمیت محور باشد، کسی که مرتکب جرم شده است باید حاکمیت به فکر آن هم باشد، در حال حاضر شاهد این هستیم که مشکلات عدیده ای در خصوص بزه دیده هم باید تحت نظر حاکمیت باشد. مواردی مشاهد شده که برخی با کمتر از پنج میلیون تومان در حال سپری دوران خود در زندان ها هستند

وی افزود:همکاران ما در اداره های زندان سعی بر این دارند که بهترین برخورد را با زندان داشته باشند،وما در این زمینه کلاسهای متعددی برای همکاران گذاشته ایم و توانستیم به توانمندی خوبی دست پیدا کنیم.

رضوانی با بیان اینکه زندان به مثابه جامعه محسوب می شود و همه مدجویان آنچه که در دوران آزادی استفاده می کردند می توانند حتی در سرنوشت اجتماعی خود انتخابات شرکت کند.

مدیر کل زندانهای استان گلستان با بیان اینکه ۲۰نفر از زندانیان به واسطه برنامه ماه عسل  در استان  آزادشدند تاکید کرد: با برنامه ریزی آینده می توانیم ۲۰ نفر دیگر را با کمک برنامه ماه عسل آزاد کنیم.

وی تاکید کرد: کسی که با بی ثباتی مالی به زندان محکوم می شود و کسی که عامداً دست به کاری زده باشد که جرمش حبس باشد فرق می کند، چون آموزش در زندان مبتنی بر آموزه های دینی است که باید بنا بر وضعیت زندانیان آموزش بدهیم، نه اینکه بخواهیم تجربیات زندانیان در جمع آنان باز گو شود.

وی تصریح کرد: اگر زندانیان وضعیت اشتغال آنها مهیا شود میتواند در بسیار از موارد از بزه کاری ها جلوگیری کند، شغلی که برای زندانی درست کرده ایم باعث این هم شد که مورد رضایت مدعی او شده است.

مدیر کل زندانهای استان گلستان با اشاره به مجازات زندانیان صعب علاج تاکید کرد: زندانیان صعب علاج را نمی توان هیچ گاه مجازاتی که به فرد عادی می شود به بیمار انجام شود، بیماران صعب علاج هیچ گاه نمی تواند طاقت مجازات را داشته باشد، به خاطر همین این زندانیان معاف از مجازات هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه سلامت زندانیان یکی از برنامه های این سازمان است خاطر نشان کرد: ما در سال ۹۵ موفق شدیم مرکز مشاوره روان درمانی در استان اجرء کنیم، مشاوره و روان درمانی برای اصلاح رفتار زندانیان در زندان هدف ماست. ایجاد تغییرات مثبت و کاهش اندیشه های جرم یکی دیگر از اهداف ما در این دوره مشاوره ها باعث شده است که این پل آشتی را بین زندانیان و جامعه ایجاد کنیم.

رضوانی اذعان کرد: برای شیوع بیماری های واگیر دار توانستیم تحت نظر پزشک متخصص آن را مدیریت کنیم، برای کارکنان همکاران هم بیمه سلامت تهیه دیده ایم تا اگر بیماری خاصی وجود دارد از دو طرف باعث تحدید طرف مقابل است را خنثی کنیم.

مدیر کل زندانهای استان گلستان با بیان اینکه آموزش از هم سالان بهتر نتیجه می دهد تاکید کرد: این به کرار به ما نشان داده است که آموزش هایی که گروه هم سنی به یگدیگر به هم می دهند بازخورد آن خیلی بالاتر از چیزی است که بخواهیم طی آموزش هایی مکرر برای آن انجام دهیم.

وی ضمن بیان اینکه شکات خود نوعی از خیرین می باشد تاکید کرد: ما در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴  ” ۵ / ۱۶ درصد ” کاهش جرائم عمدی داشته ایم، ما موفق شدیم از مجموع ۲۸ میلیاردو۹۳۰میلیون تومان  ۱۸ میلیارد  تومان را شُکات از حقشان گذشت کنند و ما بقی را توسط ستاد دیه پرداخت شده است.

مدیر کل زندانهای استان گلستان تصریح کرد: بسیار خرسندیم که در استان گلستان این فرهنگ جا افتاده است که مردم به زندانیان غیر عمد کمک می کنند، طرح هر مسجد محل  آزادی یک زندانی محل با کمک اداره اوقاف هم در استان در حال برگزاری هستیم تا موفق شویم تا این طرح را برای اولین بار در کشور را انجام دهیم.

رضوانی در ادامه افزود: ما مرکزی داریم به نام مرکز مراقبت بعد از خروج زندانیان، که این مرکز در سال ۹۶تعداد ۱۳۴ نفر را تحت پوشش قرار دادیم و در این زمینه ۶۴۷ درصد افزایش امتیاز  کسب کردیم .

وی با اشاره کمک به خانواده های زندانیان بیان کرد: کمک های نقدی و غیر نقدی به نسبت به سال گذشته بسیار پیشرفت چشم گیری داشته است. ما در کمک های نقدی و غیر نقدی به خانواده های زندانیان توانستیم با اهدای سبد کالا و کارت های هدیه کمک های فراوانی انجام دهیم، آنچه که هدف ما برای خانواده های زندانیان این است که کمک به این خانواده های هیچ گاه فراموش نشود و در دوره هایی آموزشی برای آنان کلاس های ترک طلاق داشته ایم که بسیار موثر بوده است.

مدیر کل زندانهای استان گلستان خاطر نشان کرد:نرم جهانی زندانی هر ۱۰۰هزار نفر۱۷۶نفر می باشد و این عملکرد درکشور۲۷۲نفر و در استان گلستان هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۳۸ نفر وارد زندان می شوند که این آمار نشانگر وضعیت مثبت می باشد.

وی تاکید کرد: در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ آمار ورودی به زندان ها ۱۵ درصد به کاهش پیدا کرده است و در سه ماهه اول سال ۹۶  “۳۶/۷ درصد ” در استان گلستان کاهش ورود به زندان داشته ایم.

مدیر کل زندانهای استان گلستان  با بیان اینکه سواد رابطه مستقیم با جرائم و ورودی زندانها دارد اذعان کرد: آماری که به ما نشان داده است این است که که اگر سطح سواد مرم را بتوانیم بالا ببریم می توانیم در خصوص ورود به زندانها و جرائم جلوگیری کنیم سطح تحصلات زندانیان ما در استان کمتر از ۱۵۰ نفر است.

وی افزود: بیشترین جرائم را در ورود به زندان را مواد مخدر دانست و افزود: جرائمی که امروزه در اولیت هستند در ابتداء مواد مخدر و سرقت است. اگر ما توان نظارت بر زندانی آزاد شده را داشته باشم در بحث اشتغال و حمایت از خانواده می توانیم در بسایری از موارد از بازگشت مجدد جلوگیری کنیم.

رضوانی در پایان گفت:  در روز عید سعید فطر برای جمع آوری فطریه جهت کمک به خانواده زندانیان در مصلی نماز جمعه انجام می شود

وی شماره حساب انجمن جمایت از زندانیان زندانیان گرگان را ۰۱۰۵۶۶۴۶۳۸۰۰۸ بانک ملی و شماره حساب ۰۱۰۶۱۱۰۰۷۵۰۰۸بانک ملی گنبد نام برد.

نوشته شده توسط محمد صالح افتخاری در پنج شنبه, ۰۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

دیدگاه