سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار نماینده ولی فقیه در گلستان:ترکمن ها قومی وحدت آفرین هستند

 البرز گلستان/سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان افزود: امروز در کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به هویت سازی داریم، آن هم از نوع قومیت ها داریم که در برخی استان ها این مساله بیشتر احساس می شود.
وی اظهار داشت: ترکمن ها نیاز دارند تا نظام به لحاظ هویتی آنان را به رسمیت بشناسد و امروز عناصر هویتی، عناصر فراسیاسی هستند و باید اعتماد هویتی در آنان ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: اعتماد هویتی به معنای آن است که نگذاریم در یک نقطه ایجاد مناقشه شود و در آنجا وحدت حاکم باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تحقیقات خود و صحبت هائی که در گذشته با اهل سنت در منطقه گلستان داشته، گفت: ترکمن ها آیت الله نورمفیدی را باور دارند و نوع نگاه و حضور او را ارج می نهند و در واقع براساس اعتماد به وی، این وحدت در منطقه حاکم شده است.
صالحی امیری افزود: آنچه در جغرافیا برای نسل های بعدی باقی می ماند، عناصر وحدت بخش با عمق هویتی است.
وی با اشاره به این که زمینه های واگرائی در این استان وجود دارد، یادآور شد: اما به لحاظ توجه به مساله وحدت در گلستان، این مساله نمودی پیدا نکرده است.
وی عنوان کرد: اگر در همه قومیت ها این نگاه وجود داشت، از ابتدای این انقلاب تاکنون این همه هزینه پرداخت نمی کردیم و در واقع امروز حضور اهل سنت در گلستان نه تنها یک تهدید نیست، بلکه یک فرصت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: متاسفانه یک عده کوتاه بین و یا جاهل و یا عده ای که هر دو خصوصیت را دارند، در جامعه ارزش وحدت هویتی را نمی فهمند و همیشه در حال ایجاد تفرقه و شکستن این وحدت می باشند.
صالحی امیری در ادامه به شهیده مرجان نازقلیچی فرماندار فقید بندرترکمن از شهدای فاجعه منا اشاره کرد و گفت: شهیده نازقلیچی نه تنها یک زن، بلکه یک مدیر، یک ترکمن، یک اهل سنت و یک شهیده است و این پنج خصوصیت در کمتر کسی دیده می شود و باید او اسطوره سازی شود.
وی یادآور شد: وی باید به عنوان اسطوره زن موفق ملی مطرح شود، به همین دلیل خیابانی در تهران به نام وی نامگذاری خواهد شد و سردیس این شهیده در یکی از میادین تهران نصب می گردد که این کارها نیز باید در استان گلستان هم انجام شود.
وی ادامه داد: بنا داریم تا یک فیلم سینمائی از این شهیده که جذاب برای زنان باشد در همه ابعاد شخصیتی او درست کنیم، زیرا در آینده این فیلم کمک های زیادی به جامعه هدف (اهل سنت) در چسبندگی هویت دینی و ملی می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: با هماهنگی معاونت امور بانوان ریاست جمهوری، همایس ملی نماد زن ایرانی با الگوگیری از شهیده نازقلیچی با حضور همه اقوام ایرانی در سالن اجلاس تهران برگزار خواهد شد.
صالحی امیری با تاکید بر چسبندگی هویتی، ادامه داد: برای این کار نیاز شدید به عناصر هویتی که همان وحدت است از این نقطه (گلستان) داریم که می تواند یک الگو و نماد اساسی برای کشور باشد.

 

نوشته شده توسط البرزگلستان در جمعه, ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۶:۵۳ ق.ظ

دیدگاه