معاون برنامه ریزی و تجهیز منابع وزیر راه و شهرسازی کشور درگلستان: باتامین منابع مالی پروژه ها ازطریق ماده ۵۶ قانون، دولت به دنبال کانالیزه کردن پروژه های مهم،حیاتی واولویت داراست

البرز گلستان/معاون برنامه ریزی و تجهیز منابع وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که در بودجه سنواتی وزارت متبوع ۱۶۳ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در بخش حمل و نقل وجود دارد.

به گزارش روز شنبه اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، مهندس”امیر امینی” در جلسه ای که به منظور بررسی تامین مالی پروژه های قابل سرمایه گذاری استان در بخش حمل و نقل در سالن اجتماعات راه و شهرسازی برگزار شد، افزود: حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان از این پروژه ها برای ریل ها و مابقی برای راه هاست.

وی با اشاره به اینکه تامین منابع مالی بخشی از این پروژه ها از محل ماده ۵۶  صورت گرفته، گفت: با تامین منابع مالی این پروژه ها از طریق ماده ۵۶ قانون، در حقیقت دولت به دنبال کانالیزه کردن پروژه های مهم،حیاتی و اولویت داراست.

امینی در توضیح ماده ۵۶ گفت: این ماده، فاینانس و تامین مالی پروژه ها را برای مدت مشخص و عمدتا یکسال تامین می کند و فقط برای پیمانکاران شاغل در پروژه ها مقرون به صرفه است تا از حاشیه سود کار خود بدون تاخیر بهره مند شوند و فاصله بین تعدیل و تورم باعث زمین گیر شدن پروژه های آنان نشود.

وی ادامه داد: از سال ۹۴ و طی بخشنامه دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور؛ وزارت راه و شهرسازی موافقت اولیه برای تامین مالی حدود ۱۰ طرح خود را از محل این ماده در استان های گیلان، سمنان، خراسان رضوی، ایلام، خوزستان و گلستان اخذ کرده است.

امینی اظهار داشت: مجوز انعقاد قرارداد از محل ماده ۵۶ همانند مجوزی است که از شورای اقتصاد گرفته می شود و در آن خللی وارد نخواهد شد و دولت مکلف است براساس این قرارداد، اعتبار پروژه را در تنظیم بودجه سنواتی ببیند و آن را به صورت نقدی به پروژه اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: در غیر این صورت خزانه مکلف به تامین منابع مالی پروژه هایی که از این محل عقد قرارداد می کنند خواهد بود و اگر این اتفاق هم نیفتد جرائمی برای دولت در نظر گرفته شده که باید مابه ازای آن را بپردازد.

امینی با دادن اطمینان خاطر به پیمانکاران که دغدغه ای از برگشت سرمایه خود از محل این ماده از سوی دولت نداشته باشند، اعلام کرد که نحوه برگشت سرمایه پیمانکاران، بعد از یک دوره استراحت و پس از تحویل پروژه براساس قرارداد است و دوره بازپرداخت اقساط ۶۰ ماهه و در بازه های زمانی سه ماهه خواهد بود و نرخ سود آن هم معادل سود سپرده های بلند مدت بانکی به علاوه یک درصد تشویقی، توافق شده است.

وی، نحوه محاسبه سود را هم براساس ضابطه های حاکم بر سیستم بانکی کشور بیان کرد و افزود: در این قرارداد تمام پیشنهادات پیمانکار تبدیل به NPV (ارزش فعلی خالص سرمایه گذاری) شده و هر پیشنهادی که عادلانه تر باشد و نرخ سود و اجرای آن کمتر باشد پذیرفته می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اضافه کرد: پیمانکار در طول اجرای پروژه با ارائه صورت وضعیت و معادل درصد مشارکت خود از سود پروژه بهره مند می شود و هرچه از صورت وضعیت کسر شد دیگر مشمول سود نمی شود.

امینی، استفاده از ماده ۵۶ را فرصتی برای استان برشمرد و گفت: تفکر عدم تامین منابع مالی پروژه هایی که از این محل عقد قرارداد می شوند، تفکر کوتاه بینانه ای است چراکه علاوه بر دولت، سازمان برنامه و بودجه و خزانه نیز، مکلف به تامین منابع مالی پروژه های مذکور هستند.

وی، بخش خصوصی را موتور مولد دولت خواند و گفت: پیمانکاران با استفاده از این ماده، خواهند توانست نظام اجرا، بهره برداری و بعد از بهره برداری پروژه خود را در نظر بگیرند و از مزایای این ماده بهره مند شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان نیز در این جلسه با قدردانی از تلاش پیمانکاران که در شرایط موجود مالی توانسته اند پروژه ها را تا حدودی فعال نگه دارند و حوزه احداث و توسعه زیرساخت های استان را با وضعیت موجود به پیش ببرند، گفت: در ابتدای امسال موافقت شد که بخشی از اجرای پروژه خوش ییلاق را با استفاده از روش های تامین مالی جدید و تضمین های دولتی به بخش خصوصی واگذار کنیم.

مهندس”ابراهیم مبارک قدم”، طول اجرای پروژه خوش ییلاق را از این محل ۲۲ کیلومتر و برآورد مالی آن را حدود ۸۰ میلیارد تومان اعلام و اظهار امیدواری کرد که طی فراخوان داده شده و مکاتبات صورت گرفته با انجمن پیمانکاران، سازمان برنامه و بودجه و استانداری گلستان؛ پیمانکاران گرامی با توجه به فرصتی که دولت برای تامین اصل و سود مشارکت آنان فراهم کرده، در اجرای پروژه های راهسازی پیشقدم شوند.

وی خاطرنشان کرد: از توانمندی پیمانکاران حوزه حمل و نقل استان اطمینان خاطر دارم اما استان گلستان نتوانسته مانند خیلی از استان ها از مزیت های این موضوع بهره مند شود.

بازدید از پروژه کمربندی گرگان، سه راهی کلاله، پروژه محور آزادشهر- خو ش ییلاق و رامیان – اولنگ و پروژه تعریض محور کردکوی- بندرترکمن از برنامه های دیگر سفر یکروزه معاون وزیر راه و شهرسازی به استان گلستان بود.

نوشته شده توسط البرزگلستان در شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۵:۰۴ ب.ظ

دیدگاه