مهندس قزلسفلومدیر کل منابع طبیعی گلستان: دربازار مصرف گیاهان دارویی روی گونه هایی کار شود که دارای بازار مطمئن و روی دست تولید کننده نماند

البرز گلستان/مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اقدامات اجرایی و مشارکت بهره برداران استان گلستان را در بخش مراتع و در قالب طرح های مرتعداری مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید از ظرفیت های مختلف از جمله بهره برداران استفاده و عرصه های مرتعی را تقویت کرد.

مهندس ابوالفضل یاوری در جلسه هماهنگی و عملیاتی نمودن احیاء و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی که با حضور معاونین و روسای ادارات مرتع استان های تهران، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی و سمنان در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان برگزار شد، به ظرفیت خوب مراتع برای کشت گیاهان دارویی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: از ۱۰۰ هزار هکتار توسعه کشت گیاهان دارویی که به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ابلاغ شده است، دفتر امور مراتع سازمان تعهد کاشت ۵۰ هزار هکتار گیاهان دارویی دارد. در دو سال اخیر بحث توسعه کشت تلفیقی گیاهان دارویی در طرح‌های مرتعداری به منظور اقتصادی کردن فعالیت‌های مرتعداری در قالب تهیه طرح و همچنین احیا و توسعه رویشگاه‌های گیاهان دارویی مطرح شده است.

مهندس یاوری با بیان اینکه مراتع عرصه وسیعی را در کشور در بر می گیرد، تصریح کرد: دو رویکرد اصلی پیش روی مراتع وجود داردکه اولین رویکرد در این حوزه بحث مشارکت مردمی است. در این راستا باید به مردم اعتماد و به گونه ای ساختار سازی صورت گیرد و اقدامات حوزه امور مراتع اقتصادی شده و به خود مردم واگذار کرد.

مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که بعضی استان ها در حوزه مشارکت و گیاهان دارویی اقدامات مناسبی داشته اند، گفت: در این جلسه استان ها برنامه های عملیاتی و نحوه رسیدن به تعهد کشت گیاهان دارویی خود را اعلام کنند. ضمن اینکه ضروری است هر هفته گزارش اقدامات انجام شده در زمینه اجرایی کردن کشت گیاهان دارویی به سازمان اعلام شود.

مهندس یاوری پیشنهاد کرد که یک سند راهبردی تولید گیاهان دارویی در یک افق یک یا دو برنامه ای پیش بینی شود.

در ادامه این جلسه، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان یکی از اهداف اصلی و مهم اجرای پروژه کشت گیاهان دارویی و صنعتی در مراتع استان گلستان را تحقق منویات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: کاشت گیاهان دارویی را می توان مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

مهندس ابوطالب قزل سفلو ادامه داد: عرصه های مرتعی و منابع طبیعی پتانسیل خوبی در زمینه کشت گیاهان دارویی دارند و باید تلاش شود تا در مراتع از تامین علوفه به سمت کشت گیاهان دارویی و سایر پتانسیل ها و کارکردهای مراتع بهره برداری گردد.

وی تصریح کرد: ارزش علوفه مراتع درصد کمی از کارکردهای مراتع است و ارزش اکولوژیکی گیاهان دارویی در مرتع بالاتر از ارزش علوفه ای آن ها است.

مهندس قزل سفلو تاکید کرد: امروزه باید سریع تر به اقدام و اجرا رسید و در طرح های مرتعداری چند منظوره که تهیه شده از افراد علاقه مند و پیش رو برای اجرای این طرح ها بهره گیری شود.

وی به اصلاح شیوه های سنتی بهره برداری از مراتع به دلیل جلوگیری از سیر قهقرایی مراتع و فرسایش خاک و بیابان زایی که یکی از اهداف مهم توسعه کشت گیاهان دارویی است اشاره کرد و افزود: اگر مرتعداری چند منظوره اجرا نشود، پوشش گیاهی و تنوع گونه های مراتع به حد مطلوب و اهداف مد نظر نخواهند رسید.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همچنین در خصوص بازار مصرف گیاهان دارویی گفت: نگرانی هایی در این خصوص وجود دارد و این انتظار است تا با ظرافت و دقت نظر ویژه ای در این خصوص پیش رفته و روی گونه هایی کار شود که بازار مطمئنی دارند به طوری که محصولات روی دست تولید کننده نماند.

مهندس قزل سفلو ادامه داد: در این مسیری که شروع شده باید گام های محکم تری برداشته تا نگاه مشارکتی چند منظوره و اعتماد مردم به این نوع کارها آسیب نبیند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در پایان صحبت های خود به ورود هدفمند در بحث توسعه و ترویج کشت گیاهان دارویی و صنعتی در قالب طرح های مرتعداری به مشارکت خود بهره برداران و جوامع محلی تاکید کرد.

مهندس قزل سفلو همچنین توضیح داد: این اداره کل قصد دارد با همکاری جهاد دانشگاهی و ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه استان گلستان بر روی چند نوع گیاه دارویی و به صورت لکه های آزمایشی- نمایشی با هدف تولید و تکثیر اقداماتی انجام دهد.

در ادامه این نشست، مهندس حمید مصطفی لو رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان که به تازگی به عنوان سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی نیز منصوب شده است در خصوص فعالیت های اجرایی اداره مرتع این اداره کل و اقدامات انجام شده در خصوص کشت گیاهان دارویی توضیحاتی دادند.

وی از تشکیل اتحادیه مرتعداران استان گلستان با ۳۲ شرکت تعاونی مرتعداری در سال ۱۳۸۲، تشکیل انجمن صنفی مرتعداران در سال ۱۳۸۵، واگذاری تولید بذر ایستگاه چپرقویمه گنبد در سطح ۵۱۹ هکتار به اتحادیه مرتعداران استان در سال ۱۳۸۲، واگذاری ایستگاه تولید بذر قرق به فارغ التحصیلان منابع طبیعی در سطح ۸۵ هکتار در سال ۱۳۸۵ به عنوان اقدامات موثر اداره مرتع استان نام برد.

مهندس مصطفی لو همچنین از ممیزی ۱۰۰ درصد سامان های عرفی و بیش از ۷۰ درصد تهیه طرح مرتعداری و واگذاری آن ها به مجریان طرح های مرتعداری، اصلاح و احیاء مرتع به مساحت ۱۰۰۰ هکتار به صورت سالانه با مشارکت مجریان طرح های مرتعداری، مشارکت فعال با مراکز تحقیقاتی جهت معرفی گونه های مناسب و سازگار با منطقه جهت اصلاح و احیاء مرتع، اقتصادی کردن طرح های مرتعداری با کشت گونه های مثمره مثل زیتون، انار و …. در سامان های عرفی، همکاری با پژوهشکده محیط های مناطق خشک و معرفی ۱۹ گراس دائمی، اخذ عوارض پروانه چرای دام موضوع بند ۵ ماده ۸۴ قانون وصول درآمد های دولتی در سطح ۱۶۰سامان عرفی فاقد طرح مرتعداری و اجرای پروژه تعمیم ترسیب کربن در حوزه آبخیز تیل آباد شهرستان آزادشهر از دیگر اقدامات این اداره نام برد.

در پایان کارشناسان استان های حاضر در نشست هماهنگی و عملیاتی نمودن احیاء و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی به بحث و تبادل نظر در خصوص اجرایی کردن توسعه و کشت گیاهان دارویی پرداختند.

نوشته شده توسط البرزگلستان در پنج شنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

دیدگاه