افشاگری جدید روسیه در سازمان ملل/ ترکیه تامین کننده اصلی تسلیحات داعش

البرز گلستان/ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه اول آوریل در نامه‌ای به شورای امنیت ترکیه را متهم کرده که تامین کننده اصلی سلاح و تجهیزات برای گروه داعش در سوریه است. وی همچنین گفته است، این تسلیحات زیر نظر دستگاه طلاعاتی ترکیه و توسط سه موسسه و نهاد غیر دولتی برای داعش در سوریه ارسال شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ویتالی چورکین در نامه خود تصریح کرده است که ارسال این کمک‌های نظامی تحت پوشش کاروان‌های کمک‌های انساندوستانه انجام شده است.

وی اضافه کرده است که این نهادها مواد منفجره‌ و مواد شیمیایی صنعتی به ارزش بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در اختیار داعش قرار داده اند.

به گزارش رادیو فردا، ترکیه هنوز به این اتهام‌های روسیه پاسخ نداده است.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نامه خود به شورای امنیت به جزییاتی از کمک‌ها به داعش توسط سه موسسه ترکیه‌ای اشاره کرده است.

ویتالی چورکین می گوید، یکی از این موسسه‌های ترک از سال ۲۰۱۱ تاکنون هفت هزار و ۵۰۰ خودرو به همراه تجهیزات مختلف در اختیار داعش قرار داده است.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرده است، تجهیزات و تسلیحاتی مانند موشک‌های ضدتانک تاو، ارپی جی ۷، خمپاره اندازه ۸۲ میلیمتری، وسایل ارتباطی و مخابراتی از جمله این کمک‌ها بوده اند.

در این نامه همچنین تصریح شده است که مواد منفجره و مواد شیمیایی صنعتی که برای گروه‌های تروریستی در سوریه قاچاق می شوند، در خاک ترکیه تهیه می شوند.

ویتالی چورکین همچنین گفته است که محموله‌های بزرگ مواد منفجره اغلب از طریق رودخانه فرات به سوریه قاچاق شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سال گذشته دولت ترکیه را به تجارت نفت با داعش متهم کرد، اما رجب طیب اردوغان اطمینان داد که اگر چنین اتهامی اثبات شود، او از منصب خود استعفا خواهد کرد.

یکی از مقامات وزارت دفاع روسیه نیز گفته بود که مسکو مسیرهای انتقال نفت قاچاق سوریه و عراق به ترکیه را هم شناسایی کرده است.

نوشته شده توسط البرزگلستان در شنبه, ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

دیدگاه